25oC Αθήνα

Ο Κάουτ “ντύθηκε” Τόρες και η Λίβερπουλ “έλιωσε” την Μάντσεστερ

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Μία Λίβερπουλ από τα παλιά έδωσε χαρά στους οπαδούς της, επικράτησε με 3-1 της κάκιστης Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου.

Οι κόκκινοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιρκ Κάουτ που πέτυχε χατ-τρικ, εξαιρετικό τον Σουάρες που ταλαιπώρησε την άμυνα της Μάντσεστερ και “ογκόλιθο” στην άμυνα τον Κυργιάκο ο οποίος μπήκε στο 24′ και εξουδετέρωσε τους αντίπαλους επιθετικούς.

Στο 35′ ο Σουάρες ζάλισε 3 παίκτες της Μάντσεστερ πλάσαρε τον Φαν Ντερ Σαρ από δύσκολη θέση αλλά ο Κάουτ του πήρε τη δόξα σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

4 λεπτά αργότερο ο Νάνι έκανε ολέθριο λάθος και με κεφαλιά έβγαλε… ασίστ στον Ολλανδό που από κοντά δεν είχε πρόβλημα να διπλασίάσει τα τέρματα του.

Στο 65′ ο Σουάρες εκτέλεσε φάουλ, ο Φαν Ντερ Σαρ απέκρουσε ασθενώς και ο Κάουτ έγραψε το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Γιουνάιτεντ ήταν να μειώσει με τον Ερνάντες στις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Μπέρμιγχαμ – Γουέστ Μπρομ 1-3 (48′ Μποσεζούρ – 47′ Μουλουμπού, 58′ Μόρισον, 72′ Σάρνερ)
Άρσεναλ – Σάντερλαντ 0-0
Μπόλτον – Άστον Βίλα 3-2 (45+1′, 75′ Κέιχιλ, 86′ Κλάσνιτς – 15′ Μπεντ, 64′ Ολμπράιτον)
Φούλαμ – Μπλάκμπερν 3-2 (37′, 59′ Νταφ, 89′ πεν. Ζαμόρα – 45′ Χάνλεϊ, 65′ Οϊλέτ)
Νιούκαστλ – Έβερτον 1-2 (23′ Μπεστ – 31′ Όσμαν, 36′ Τζαγκιέλκα)
Γουέστ Χαμ – Στόουκ 3-0 (21′ Μπα, 30′ Ντα Κόστα, 83′ Χιτζλσπέργκερ)
Μάντσεστερ Σίτι – Γουίγκαν 1-0 (38′ Σίλβα)
Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γ. 3-1 (34′, 39′, 65′ Κάιτ – 92′ Ερνάντες)