Τρίτη, 23 Απρ.

Ο Μέσι… ζει – Στους “8” με τριάρα η Αργεντινή

ΦΩΤΟ REUTERS.
Έπρεπε να φτάσει στο χείλος του γκρεμού η Αργεντινή για να θυμηθεί τον καλό της εαυτό. Νίκησε με 3-0 την Κόστα Ρίκα και εξασφάλισε την πρόκριση για τους “8” του Κόπα Αμέρικα.
Η Αλμπισελέστε ήθελε μόνο νίκη απέναντι στην Κόστα Ρίκα και την πήρε με εμφατικό τρόπο. Είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού αλλά δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα τουλάχιστον μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Μέχρι τότε η σημαντικότερη στιγμή της ήταν το δοκάρι του Μπουρντίσο στο 26′. Ο Αγκουέρο έδωσε τη λύση δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να μπει πιο άνετη στο δεύτερο μέρος.

Ο ίδιος παίκτης στο 54′ έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων στην Αργεντινή και ο Ντι Μαρία δέκα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λίο Μέσι ο οποίος δημιούργησε τα 2 από τα 3 τέρματα της ομάδας του.