O Ορμπάιθ… σκότωσε την Ατλέτικο – Δείτε όλα τα αποτελέσματα

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Ρούμπιν Καζάν με γκολ του Πάμπλο Ορμπάιθ στις καθυστερήσεις νίκησε 2-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Βιθέντε Καλντερόν και είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Χορταστικό ματς στη Γερμανία όπου Γκλάντμπαχ και Λάτσιο αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3.

Γεμάτη εκπλήξεις ήταν η βραδιά στο Europa League. Μετά το 0-3 στην αναμέτρηση της Νάπολι με την Πιλζέν ήρθε και η μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Ρούμπιν Καζάν επί της κατόχου του τροπαίου, Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Καραντενίζ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ρώσους οι οποίοι αν και έμειναν με 10 παίκτες γλίτωσαν την ισοφάριση στο δοκάρι του Φαλκάο και στις μεγάλες ευκαιρίες που έχασαν οι Μαδριλένοι και μάλιστα στις καθυστερήσεις ενώ ακόμη και ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο είχε βγει μπροστά, ο Ορμπάιθ με το γκολ του έδωσε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Στην Γερμανία η Γκλάντμπαχ κέρδισε τρία πέναλτι, ευστόχησε στα δύο αλλά η Λάτσιο αν και έπαιζε με 10 πήρε την ισοπαλία 3-3 και το προβλάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Ολίμπικο.

Στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν δύο εκπληκτικές εκτελέσεις φάουλ του Μπέιλ έδωσαν τη νίκη στην Τότεναμ με 2-1 κόντρα στην Λιόν.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της φάσης των “32” του Europa League:

Ανζί – Αννόβερο 3-1 (34′ Ετό, 48′ Αχμέτοφ, 64′ Μπουσουφά – 22′ Χούστι)
Ζενίτ – Λίβερπουλ 2-0 (69′ Χουλκ, 72′ Σεμακ)
Νάπολι – Βικτόρια Πίλζεν 0-3 (28′ Νταρίντα, 79′ Ραϊτοράλ, 90′ Τετσλ)
Άγιαξ – Στεάουα Βουκουρεστίου 2-0 (28′ Αλντερβέιρελντ, 48′ Ριν)
Σπάρτα Πράγας – Τσέλσι 0-1 (82′ Όσκαρ)
Ντιναμό Κιέβου – Μπορντό 1-1 (20′ Αρούνα – 23΄ Ομπράνιακ)
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπενφίκα 0-1 (61′ Όσκαρ Καρντόσο)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – Φενερμπαχτσέ 0-0
Λεβάντε – Ολυμπιακός 3-0 (9′ Ρίος, 40′ πεν. Μπαρκέρο, 57′ Μάρτινς)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρουμπίν Καζάν 0-2 (6′ Καραντενίζ, 95′ Ορμπάιθ)
Ίντερ – Κλουζ 2-0 (20′, 87′ Παλάσιο)
Νιούκαστλ – Μεταλίστ 0-0
Στουτγκάρδη – Γκενκ 1-1 (42′ Γκέντνερ – 91′ Πλετ)
Βασιλεία – Ντνιεπρ 2-0 (23′ Στόκερ, 67′ Στρέλερ)
Γκλάντμπαχ – Λάτσιο 3-3 (17′ πεν. Στραντλ, 84′ πεν. Μαρξ, 88′ Αράνγκο – 57′ Φλόκαρι, 64′, 94′ Κόζακ)
Τότεναμ – Λιόν 2-1 (45′, 93′ Μπέιλ – 55′ Ουμτιτί)