Ο Πάρκερ νίκησε τον Τζινόμπιλι-Η Γαλλία… προσγείωσε την Αργεντινή

ΦΩΤΟ REUTERS

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ η Γαλλία κατάφερε να επιβληθεί της Αργεντινής με 71-64, η οποία στην πρεμιέρα του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ, είχε κάνει “πλάκα” στην Λιθουανία!

Οι “τρικολόρ” ξεπέρασαν τη βαριά ήττα από τις ΗΠΑ και έχοντας το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (πολλές φορές έχασαν τις διαφορές που δημιούργησαν), έφτασαν δικαίως στη νίκη.

Ο Τόνι Πάρκερ ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μισό και τέλειωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 5 ασίστ, την ίδια ώρα που ο συμπαίκτης του στους Σπερς, Μανού Τζινόμπιλι είχε 26. Ουδείς άλλος όμως πλην του Λούις Σκόλα είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Με ένα ξέσπασμα στο τέλος της πρώτης περιόδου η Γαλλία πήρε προβάδισμα με 19-10. Ωστόσο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι “γκαούτσος” ισοφάρισαν σε 22-22.

Οι Γάλλοι έχτισαν νέο σερί (32-24) αλλά οι Αργεντινοί δεν τα παρέδωσαν, “έκλεισαν” το ημίχρονο στο -3 (32-29) και πήραν προβάδισμα στα μέσα της τρίτης περιόδου (42-43) καθοδηγούμενοι από Τζινόμπιλι και Σκόλα.

Με σουτ των Ζελαμπάλ και Ντε Κολό οι Γάλλοι απέκτησαν μικρό προβάδισμα στην τελευταία περίοδο (55-53). Εκεί εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία της Αργεντινής ξέφυγαν με 67-58. Οι “γκαούτσος” μείωσαν στους πέντε και απείλησαν με μία ακόμη… επιστροφή, αλλά οι Γάλλοι απέφυγαν τις αυτοκαταστροφικές τάσεις και πήραν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 32-29, 55-53, 71-64

Γαλλία: Σεραφέν 10, Μπατούμ 14 (3), Τραορέ 2, Πάρκερ 17, Μποκολό, Πιετρίς, Ντε Κολό 11(3), Ντιό 2, Τιριάφ 2, Ζελαμπάλ 14(3)

Αργεντινή: Σκόλα 16, Τζινόμπιλι 26(3), Καμπάθο, Πριχιόνι 7, Γκουτιέρες Χ. 2, Ντελφίνο 4, Λέιβα, Γκουτιέρες Λ., Νοτσιόνι 6, Χάσεν 3 (1)