Ο Τόρες “δάγκωσε” τους “λύκους” – Καταιγιστική η Μάντσεστερ Γ.

ΦΩΤΟ REUTERS.
Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε την Λιβέρπουλ στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Γουλβς. Με χατ τρικ του Μπερμπάτοφ η Γιουνάιτεντ διέλυσε την Μπέρμιγχαμ με 5-0, ενώ η Άρσεναλ επικράτησε εύκολα της Γουίγκαν με 3-0. Χάνει έδαφος η Σίτι.
Μετά από τέσσερα ματς η Λίβερπουλ επέστρεψε στις επιτυχίες και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Φέρναντο Τόρες. Ο Ισπανός άνοιξε το σκορ στο 36΄, ενώ στο 50΄ο Μεϊρέλες με καταπληκτικό δεξί σουτ έγραψε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις και πάλι ο Τόρες δίνοντας την ευκαιρία στον Νταλγκλίς να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στον πάγκο των “κόκκινων”.

Παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα οι “κόκκινοι διάβολοι”, για τους οποίους σήμερα εκτός από τον Μπερμπάτοφ σκόραραν ο Γκιγκς (45+2’) και ο Νάνι (76’). Σε απόσταση αναπνοής (2β.) ακολουθεί η Άρσεναλ που με χατ τρικ του Φαν Πέρσι έκαμψαν την αντίσταση της Γουίγκαν.

Σημαντικό έδαφος στην μάχη του τίτλου έχασε η Μάντσεστερ Σίτι που ηττήθηκε με 1-0 από την Άστον Βίλα στο Βίλα Παρκ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντάρεν Μπεντ στο 18ο λεπτό.

Τέλος, η Τότεναμ με τέρμα του Λένον στις καθυστερήσεις (90+1’) ισοφάρισε 1-1 τη Νιούκαστλ, η οποία είχε ανοίξει το σκορ με τον Κολοτσίνι στο 59’ και έσωσε την παρτίδα.