Ο Τσικαρίτο… γλύτωσε την Γιουνάιτεντ – Ισοπαλία στο “Άνφιλντ” (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS
Οι αποκρούσεις του Ντε Χέα, και το γκολ του Χερνάντες δεν επέτρεψαν στην Γιουνάιτεντ να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ στο “Άνφιλντ”..
Ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον επέλεξε να μην ξεκινήσει στην εντεκάδα τους Ρούνεϊ, Νάνι, Άντερσον και Ερνάντες, κάτι το οποίο έκανε την Γιουνάιτεντ να έχει παθητικό ρόλο στο ντέρμπι.

Απ’ την μεριά τους, οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, τις οποίες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό αγώνα, αφού και οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν αισθητά βελτιωμένες.

Οι “κόκκινοι” προηγήθηκαν με την εκτέλεση φάουλ του Τζέραρντ στο 68′. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον έριξε στον αγώνα τους Νάνι και Ρούνεϊ και λίγο πιο μετά τον Ερνάντες, ο οποίος στο 81′ ισοφάρισε.

Στα τελευταία λεπτά υπήρξε μεγάλη αγωνία, αφού η Λίβερπουλ τα… έδωσε όλα για να πετύχει το γκολ της νίκης. Οι επεμβάσεις όμως του Ντε Χέα, αλλά και η αστοχία των γηπεδούχων δεν επέτρεψαν στο να αλλάξει το σκορ