Ο…ορισμός της ομαδικότητας – Με…συντήρηση πέρασε απ’τη Ρόδο ο Ολυμπιακός

Οι “ερυθρόλευκοι” βρίσκονται σε εξαιρετική φόρμα και χωρίς να χρειαστεί να πατήσουν γκάζι επικράτησαν άνετα με 88-72 του Κολοσσού και έκαναν το 7 στα 7 στην Basketleague. 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε ο Ολυμπιακός.

Σε κανένα σημείο του ματς ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε. Από την αρχή ήταν μπροστά στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο άνοιξε τη διαφορά, φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Ο Πάουελ έκανε εξαιρετική εμφάνιση, ο Χάινς ήταν κυρίαρχος κάτω από τα δύο καλάθια, ο Πρίντεζης προσέφερε σε όλους τους τομείς και ο Μάντζαρης με τον Παπανικολάου, αν και άστοχοι, βοήθησαν σε άμυνα και επίθεση.

Ο Σπανούλης δεν χρειάστηκε να πάρει πολλές προσπάθειες αν και αγωνίστηκε για 27 λεπτά. Οι ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους στο ματς στη Λιθουανία κόντρα στη Ζαλγκίρις που θα κρίνει το αν μπορούν να διεκδικήσουν την πρώτη θέση του ομίλους τους στην Ευρωλίγκα.

Ο Κολοσσός πάλεψε όσο μπορούσε, με τον Καλαμπόκη να κάνει εξαιρετική εμφάνιση αλλά δεν είχε βοήθειες από τους ξένους παίκτες της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-45, 52-65, 72-88

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλής 2, Κουμπούρας 11, Χάτεν 4, Καλαϊτζής 4, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 17 (6/9 σουτ), Ντέντι 11, Ντόλαρντ, Λάνγκφορντ 8, Τσαλδάρης 15 (4/11 σουτ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 14 (5/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Λο 2, Άντιτς 10 (2/5 τρίποντα), Σπανούλης 7 (2/5 σουτ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Περπέρογλου 9 (2/6 τρίποντα), Σλούκας 2, Μαυροειδής, Πάουελ 10 (5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 14 (7/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 10 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 10 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)