Σάββατο, 27 Απρ.

Ομάδα με τα όλα της – Εύκολα το 4 στα 4 η Εθνική

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ μπορεί ακόμη να μετράει τις απώλειες της, όμως η εικόνα της στα φιλικά είναι πέρα ως πέρα ενθαρρυντική. Το αντιπροσωπευτικό μνας συγκρότημα νίκησε με 71-50 την Πολωνία έχοντας ως πρώτο βιολί τον Κώστα Κουφό.

Στο πρώτο της ματς στο τουρνουά του Ρίμι η Εθνική δυσκολεύτηκε μόνο στην πρώτη περίοδο κόντρα στους Πολωνούς, όταν και βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους.

Η απάντηση ήταν άμεση και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Κουφό που σημείωσε 16 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, οι παίκτες του Ζούρου έκλεισαν το ημίχρονο με +18.

Η άμυνα ήταν και πάλι το δυνατό στοιχείο της ομάδας που δείχνει ότι μπορεί να ξεπεράσει τις απουσίες της και να διαψεύσει όσους λένε ότι δεν έχει τύχη στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική συντήρησε τη διαφορά που είχε χτίσει και έφτασε πολύ εύκολα στο τελικό 71-50. Το Σάββατο θα αντιμετωπίσει την Βοσνία που θα είναι και ο πρώτος αντίπαλος μας στη Λιθουανία.

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-23, 53-39, 71-50.

Ελλάδα: Βασιλειάδης 10, Μπουρούσης 2 (5 ριμπ.), Ζήσης 4, Φώτσης 3, Παπανικολάου 4, Χαραλαμπίδης 9 (4 ριμπ.), Κουφός 16 (10 ριμπ.), Βουγιούκας 9 (4 ριμπ.), Καϊμακόγλου 7, Σλούκας 3, Μάντζαρης 2, Π. Καλάθης 2.

Πολωνία: Μπερίσα 13, Λάπετα 3, Πάμουλα 8, Λέοντσικ 4, Ζέβτσικ 5, Κοζάρεκ 7, Ζότκα 1, Βατσίνσκι 5, Κελάτι 3, Χρίτσανιουκ 1, Σκιμπνιέφσκι, Βισνιέφσκι.