“Οράνιε” μόνο στο τέλος

ΦΩΤΟ REUTERS

Η Ολλανδία απογοήτευσε για 80 λεπτά κόντρα στην Δανία αλλά στο τέλος έπαιξε ποδόσφαιρο και έφτασε στη νίκη με 2-0.

Το LIVE του αγώνα

Μία εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή που είχε δείξει στα φιλικά έδωσε η Ολλανδία στο πρώτο της ματς στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νοτίου Αφρικής. Νωθρή στο πρώτο μέρος, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην αρχή του δεύτερου χάρη στο αυτογκόλ του Σ.Μ. Πόουλσεν.

Η εικόνα όμως δεν άλλαξε ούτε μετά το γκολ. Η Δανία συμβιβάστηκε από νωρίς με την ήττα και το ματς ήταν κακό μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο. Τότε έπιασαν δουλειά οι αλλαγές του Φαν Μααρβάικ, Ελία και Αφελάι, και δημιούργησαν όσες ευκαιρίες δεν είχαν κάνει οι “οράνιε” σε όλο το ματς. Σε μια από αυτές ο Κάουτ, στο 85΄, έγραψε το τελικό 2-0.