Στο Europa League από… γκάφα ο ΑΠΟΕΛ! Διασυρμός για Άγιαξ [vid]

Αυτή τη φορά τα τελευταία λεπτά δεν έφεραν την πρόκριση στον ΑΠΟΕΛ. Οι Κύπριοι ήρθαν ισόπαλοι στην έδρα τους (1-1) με την Κοπεγχάγη και έχοντας γνωρίσει την ήττα στο πρώτο ματς (1-0) αποχαιρέτησαν τους ομίλους του Champions League και θα συνεχίσουν στο Europa League. Τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Βάτερμαν στην ισοφάριση Εφιαλτική βραδιά για τον Άγιαξ στο Ροστόφ (4-1). Οι ομάδες που πέρασαν στο Champions League.

Στο Europa League θα συνεχίσει τελικά την φετινή του Ευρωπαϊκή πορεία ο ΑΠΟΕΛ. Οι Κύπριοι ήρθαν ισόπαλοι με την Κοπεγχάγη (1-1) στο ΓΣΠ και σε συνδυασμό με την ήττα τους (1-0) στο πρώτο ματς αποχαιρέτησαν το… όνειρο των ομξίλων του Champions League.

Στο 69’ ο ΑΠΟΕΛ βρήκε το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε στο «φλεγόμενο» ΓΣΠ! Με ωραίο τρόπο ο Σωτηρίου έκανε το 1-0 απέναντι στην Κοπεγχάγη και ισοφάρισε την ήττα του πρώτου αγώνα, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά!

Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο του δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για το νικητήριο γκολ, που θα τους έδινε και την πρόκριση, αλλά στο 86’ ήρθε η… ψυχρολουσία. Μια ολιγωρία της άμυνας και μια λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακά του Βάτερμαν, κόστισε το «σεντόνι» στον ΑΠΟΕΛ.

Ονειρική βραδιά για τη Ροστόφ, η οποία διέλυσε τον Άγιαξ με το εκκωφαντικό 4-1 και πέρασε για πρώτη φορά στους ομίλους του Champions League, στέλνοντας τον «Αίαντα» στο Europa.

Champions League: Τα γκρουπ δυναμικότητας για την κλήρωση των ομίλων

Δραματική πρόκριση στους ομίλους του Champions League μέσα στην έδρα της Σάλτσμπουργκ πανηγύρισε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, επικρατώντας 2-1 στην παράτασης. Οι Αυστριακοί κατάφεραν να προηγηθούν από το 22′ με το τέρμα του Λαζάρο, παίρνοντας σκορ πρόκρισης στους ομίλους του Champions League.

Το ματς όμως πήγε στην παράταση, με τη… συνδρομή του Γκόρντον Σίλντενφελντ. Ο μετεγγραφικός στόχος του Παναθηναϊκού μπήκε στο 83’ και τέσσερα λεπτά αργότερα –με «τυφλή» κεφαλιά- έδωσε την ασίστ στον Φερνάντες που έφερε το ματς στα ίσια (η μπάλα βρήκε και σε αμυντικό στο σουτ που έπιασε).

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση κι εκεί πέρασαν μόλις πέντε λεπτά για να κάνει το 1-2 η ομάδα του Κράνιτσαρ με τον Σουντανί, σκορ που δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα.