Παρασκευή, 29 Μαρ.

Παιδιά έτσι γίνεται – Μεγάλη νίκη της Χιλής με ανατροπή

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η ομάδα του Κλαούντιο Μπόργκι ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Κόπα Αμέρικα. Επικράτησε με 2-1 του Μεξικού, παίζοντας μάλιστα ποιλύ όμορφο ποδόσφαιρο. Στο 1-1 έμειναν Παραγουάη και Περού.

Η Χιλή μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από το τέρμα του Νέστορ Αραούχο, αλλά η εικόνα που έβγαζε μέσα στο γήπεδο σε έπειθε ότι δύσκολα δεν θα σκόραρε.

Αφού οι Χιλιανοί έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες, έφτασαν στην ισοφάριση με τον ΠΑρέδες στο 67′ και στην ολική ανατροπή με τον Βιδάλ έξι λεπτά αργότερα.

Στο άλλο ματς του τρίτου ομίλου η Ουρουγουάη “γκέλαρε” απέναντι στο Περού. Η ομάδα του Μαρκαριάν προηγήθηκε με τον Γκερέρο στο 25′ αλλά ο μόνιμος σκόρερ της Ουρουγουάης, Σουάρεζ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.