12oC Αθήνα

Παλικαρίσια νίκη ο ΠΑΟ με τα “δεύτερα”

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Στέλιος Καζάζης ρίσκαρε βάζοντας τους αναπληρωματικούς, στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στην ΕΑΠ και αυτοί τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο επικρατώντας με 3-1 σετ.

Απίτσευτη εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Στάθης Ντονάς και ο Ηλίας Λάππας. Ο πρώτος αντικατέστησε τον κάκιστο Αγκάμεζ που έπαιξε μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο πήρε εύκολα η ΕΑΠ και ο δεύτερος κλήθηκε να καλύψει το κενό του τραυματία Χριστοφιδέλη και το έκανε με τον επιτυχημένο τρόπο.

Το πάθος ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε τη νίκη και κατ’ επέκταση την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά και πήραν το πρώτο σετ άνετα με 25-18.

Ο Καζάζης έκανε την κίνηση που έμελλε να κρίνει το ματς. Έβγαλε τον “πολύ” Αγκάμεζ και πέρασε στη θέση του τον Στάθη Ντονά. Ο Έλληνας διαγώνιος έκανε μαγική εμφάνιση οδηγώντας στην επίθεση τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι πήραν το δεύτερο σετ με 25-22.

Η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει για τα καλά. Ντονάς, Σαμικά και Λάππας ήταν σε καταπληκτική κατάσταση και βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να πάρει και το τρίτο σετ με 25-23.

Στο τέταρτο ματς τα πράγματα φάνηκε να αλλάζουν. Η ΕΑΠ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 10-7. Σε εκείνο το σημείο η ατυχία χτύπησε και πάλι τον Παναθηναϊκό αφού ο Σαμικά τραυματίστηκε και ο Μηνούδης μπήκε στη θέση του. Ο Καζάζης άλλαξε και πασαδόρο αφού ο Ζαγκούμνι έκανε αρκετά λάθη στο συγκεκριμένο σημείο.

Πλέον με Ψάρρα, Μηνούδη, Ντονά, Λάππα, Πανταλέων και Σμαραγδή οι πράσινοι έπαιζαν κανονικά με τα δεύτερα. Κι όμως το πάθος τους ήταν αυτό που τους οδήγησε σε μία απίστευτη νίκη με 3-1 σετ που τους έφερε στην πρώτη θέση στην κανονική περίοδο που τους εξασφαλίζει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

ΕΑΠ – Παναθηναϊκός 3-1 (25-18, 22-25, 23-25, 23-25)