Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ: Η στατιστική με το μέρος του “Δικέφαλου”

Ο ΠΑΟΚ όπως συνηθίζει πριν από κάθε του αγώνα στη Σούπερ Λίγκα… σκαλίζει το παρελθόν και παραθέτει αριθμούς και στατιστικά από τις προηγούμενες αναμετρήσεις του με τον εκάστοτε αντίπαλό του.

Σήμερα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Παναιτωλικό και έχει την παράδοση με το μέρος του.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης

#8 νίκες στις 13 αναμετρήσεις του με τον Παναιτωλικό εντός και εκτός έδρας έχει ο ΠΑΟΚ που γνώρισε τη μια και μοναδική ήττα από εκτός έδρας από την ομάδα του Αγρινίου την σεζόν 2013-14 με 2-0. Μέχρι τότε στα ταξίδια του στο Αγρίνιο, ο ΠΑΟΚ είχε το απόλυτο και μάλιστα το 6-0-0 είχε συνοδευτεί με γκολ 15-3. Στις δύο επόμενες επισκέψεις του εκεί για το πρωτάθλημα ο Δικέφαλος πήρε ισάριθμες νίκες και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ. Την σεζόν 2014-15 με 1-0 (36’ Μακ) και το 2015-16 με 3-0 (22’, 39’ Αθανασιάδης , 69’ Κοροβέσης ).

#6 αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα ανάμεσα στις δύο ομάδες έχουν διεξαχθεί στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΟΚ να μετρά 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Μόνο την σεζόν 2013-14 δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό εκτός έδρας, ενώ όλες του οι νίκες είναι διαφορετικά σκορ (2-0 / 2-1 / 1-0 / 3-0). Την σεζόν 2011-12 η αναμέτρηση τελείωσε με 1-1.

#2 γκολ έχει σημειώσει ο Μακ με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, αφού σκόραρε και στα δύο ματς του Δικεφάλου με τον Παναιτωλικό την σεζόν 2014-15, τόσο στη νίκη με 1-0 στο Αγρίνιο, όσο και στην πρώτη εντός έδρας ήττα του ΠΑΟΚ από τον Παναιτωλικό εντός έδρας με 2-1. Ο Στέφανος Αθανασιάδης έχει σκοράρει στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο Αγρίνιο, την σεζόν 2015-16 για το πρωτάθλημα δύο φορές και μια για το Κύπελλο Ελλάδος την φετινή σεζόν.

#Αυτή την σεζόν έχουν ήδη συναντηθεί τρεις φορές με τον ΠΑΟΚ να μετρά τρεις νίκες, μια για το πρωτάθλημα στην Τούμπα, καθώς και ακόμη δύο στα ματς του Κυπέλλου Ελλάδος που έγιναν τον Ιανουάριο. Στο Αγρίνιο με 2-0 στις 11 του μήνα και στην Τούμπα την περασμένη Πέμπτη (26.01). Είναι η πρώτη φορά που δίνουν διαδοχικά ματς σε τόσο κοντινή απόσταση για τους δύο εγχώριους θεσμούς.

#Το 1969 ήταν η πρώτη φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες για τους “32” του Κυπέλλου Ελλάδος και ο ΠΑΟΚ είχε πάρει την πρόκριση στην παράταση. Προηγήθηκε με 2-0 (25’ Κούδας, 30’ Παρίδης), ισοφάρισε η ομάδα του Αγρινίου σε 2-2 (34’ Καλαμίδας, 75’ Κουτσογιάννης) για να δώσει την πρόκριση στην παράταση ο Γιώργος Κούδας με γκολ στο 97ο λεπτό.