Παρά τρεις… 100 – Πέρασε από την Κρήτη ο Ολυμπιακός

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Οι ερυθρόλευκοι που δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο από τον ΑΓΟΡ, επικράτησε με 97-84 και πήραν την τρίτη τους νίκη στην Α1 μπάσκετ των αντρών.

ΑΓΟΡ – Ολυμπιακός 84-97

Ο Ολυμπιακός με επιθετικό πλουραλισμό αλλά αρκετά χαλαρή άμυνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τον ΑΓΟΡ στην Κρήτη.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι Κρητικοί είχαν καταφέρει να κρατήσουν τον Ολυμπιακό μακριά από το καλάθι, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τον ρυθμό τους, πέτυχαν 31 πόντους στη δεύτερη περίοδο και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη.

Στο τέλος ο ΑΓΟΡ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει στους 10 πόντους.

Σπανούλης, Χάινς, Πρίντεζης και Κατσίβελης είχαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ Παπανικολάου και Λούκας έκαναν πολύ καλή εμφάνιση. Από τον ΑΓΟΡ ξεχώρισε ο Κρίστμας.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-54, 59-75, 84-97

ΑΓΟΡ: Κρίστμας 25 (8/16 σουτ, 4 κλεψίματα), Κουμουλος 1, Παπανικολάου 2, Ράιτ 10 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσόχλας 5, Καλλινικίδης 3(1), Δορκοφίκης 7 (2), Τζόνσον 10 (2), Λάτοβιτς 4, Πέτγουεϊ 13(2), Δέδας 2, Κατσαρές 2.

Ολυμπιακός: Χάινς 12 (5/7 σουτ, 10 ριμπάουντ), Λούκας 9 (3/8 σουτ), Άντιτς 4 (6 ριμπάουντ), Κέσελ 3, Πελεκάνος 2, Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους (2/4 τρίποντα), Σπανούλης 13(10/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Πρίντεζης 14 (4/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Σλούκας 6 (6/6 βολές), Κατσίβελης 10 (3/4 σουτ, 5 λάθη).

Μαρούσι – Καβάλα 59-70

Η Καβάλα πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στο Μαρούσι με πρωταγωνιστή τον Ο’ Μπράιαντ που τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους. Οι Αμαρουσιώτες είχαν τεράστιο επιθετικό πρόβλημα και το τελικό 59-70 ήρθε μάλλον φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-36, 41-55, 59-70

Μαρούσι: Δεμερτζής, Νικολαΐδης 15 (2), Ακεψιμαΐδης 3 (1), Έλεγκαρ 2, Χαριτόπουλος 11 (10ρ.), Γκαγκαλούδης 12 (1), Κογιαντίνοβιτς 3 (1), Τσόντζος, Κόμματος 13 (2 3π., 9ρ.).

Καβάλα: Πάσαλιτς 13 (1), Γκάρισον 13 (1), Αγγελόπουλος, Τέιλορ 8, Στεφανίδης, Γεωργάκης, Κοστόφ 8, Καραποστόλου 9 (1), Σύμτσακ 2, Ο’ Μπράιαν 17 (11ρ.).

ΠΑΟΚ – Ηλυσιακός 84-70

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Α1 πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που είχε σε μεγάλη ημέρα τους Γκόρι και Ντικούδη με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 50-44, 65-60, 84-70