Πασάς 26 ετών ο Ολυμπιακός (vids)

ΦΩΤΟ GAZZETTA.GR

Στα Γιάννενα απέναντι στον ΠΑΣ δοκιμάζεται ο Ολυμπιακός και το gazzetta.gr θυμίζει την θετική παράδοση των «ερυθρολεύκων» που κρατά από το 1986.

Το κουμπί της ομάδας των Ιωαννίνων φαίνεται ότι έχει βρει ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά προέρχεται από έξι σερί θετικά αποτελέσματα μέσα στην έδρα των «Ζωσιμάδων», μια παράδοση που κρατάει από τις 26 Ιανουαρίου του 1986.

Τότε ήταν η τελευταία φορά που οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από το συγκεκριμένο γήπεδο αφού γνώρισαν την ήττα με σκορ 3-1 μέσα στο χιόνι από την ομάδα του Γκερντ Πρόκοπ. Από εκείνι το ματς έχουν διεξαχθεί άλλες έξι αναμετρήσεις των δύο ομάδων στα Ιωάννινα.

Ο Ολυμπιακός μετράει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Μάλιστα, στην τελευταία τους επίσκεψη, για το περυσινό πρωτάθλημα οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα του ΠΑΣ με σκορ 4-0. Οι νταμπλούχοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε 22 λεπτά πέτυχαν τέσσερα γκολ, με πρωταγωνιστές τους Τζιμπούρ και Μιραλάς.