13oC Αθήνα

“Πεντάστερη” Σάλκε – Έχασε η Ντόρτμουντ – Στις καθυστερήσεις η Μπάγερν

ΦΩΤΟ REUTERS.
Με γκολ του Λουίς Γκουστάβο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπάγερν Μονάχου πέρασε νικηφόρα από την έδρας της Βόλφσμπουργκ, την ώρα που η πρωταθλήτρια Ντόρτμουντ έφευγε με σκυμμένο κεφάλι από την έδρα της Χόφενχαιμ. Εντυπωσιακή η Σάλκε, 5-1 την Κολωνία.

Το σουτ του Λουίς Γκουστάβο από τα 15 μέτρα, στις καθυστερήσεις, κατέληξε στα δίχτυα και η Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 0-1 της Βόλφσμπουργκ. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 2η αγωνιστικής ξεχώρισε η νίκη της Σάλκε επί της Κολωνίας με 5-1, με τον Χούντελαρ να σκοράρει τρεις φορές και τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να μπαίνει ως αλλαγή στο ματς στο 13ο λεπτό.

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Ντόρτμουντ. Η πρωταθλήτρια έχασε με 1-0 από την Χόφενχαϊμ χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαλίχοβιτς στο 9ο λεπτό. Στην κορυφή του βαθμολογικού συνεχίζει τόσο η Μάιντζ που επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Φράιμπουργκ, αλλά και το Αννόβερο που πέρασε νικηφόρα με το ίδιο σκορ από τη Νυρεμβέργη.