Ειδήσεις ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΟΜΠΑΜΑ· ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2017 15 Αθήνα Αναλυτικά

Πέντε μετάλλια οι Έλληνες ποδηλάτες στα Special Olympics - Τέσσερα ασημένια ο Γρυπάρης στην Άρση Βαρών

Πέντε μετάλλια οι Έλληνες ποδηλάτες στα Special Olympics - Τέσσερα ασημένια ο Γρυπάρης στην Άρση Βαρών
Διαδώστε αυτό το άρθρο

 

Επιλογή κατηγορίας

Τελευταία ενημέρωση: 27.06.2011 | 19:18
Πρώτη δημοσίευση: 27.06.2011 | 17:38

Η συγκομιδή μεταλλίων για τα ελληνικά χρώματα στους Παγκόσμιους Αγώνες Special Olympics που διεξάγoνται στην Αθήνα, συνεχίζεται. Στους τελικούς της Δευτέρας στην ποδηλασία οι Έλληνες αθλητές πήραν 2 χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα μετάλλια.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Κωνσταντίνος Αρβανιτάκης και Κωνσταντίνος Τζουμέρκας, ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Παναγιώτης Χαρατσάρης, ενώ χάλκινο πήραν οι Κωνσταντίνος Ζώγος και Σπυρίδων Πιλιτσόπουλος.

Τα αποτελέσματα

Ατομική χρονομέτρηση ανδρών

Κατηγορία M01
Γιάκουμπ Νόβακ (Τσεχία) 1:51.61
Έρικ Σαράνγκο (Ισημερινός) 1:58.28
Ματίας Στάιτς (Γερμανία) 2:06.32
Κατηγορία M02
Μιχάλης Χριστοφόρου (Κύπρος) 2:49.35
Χο-Τσενγκ Λιάνγκ (Κινεζική Ταϊπέι) 3:33.76
Κατηγορία M03
Χοσέ Λουίς Γκαρσία Μπράχου (Ουρουγουάη) 1:54.11
Βλαντιμίρ Αγκάρκοφ (Ρωσία) 2:05.95
Κωνσταντίνος Ζώγος (Ελλάδα) 2:07.14
Χριστόφορος Γιαννιτσέλης (Ελλάδα) 2:14.27
Κατηγορία M04
Μπιλαουάλ Ασλάμ (Πακιστάν) 2:14.12
Τζόνι Τοβάρ (Μεξικό) 2:14.68
Γιογκεντρακουμάρ Σρίβας (Ινδία) 2:18.40
Κατηγορία M05
Κωνσταντίνος Αρβανιτάκης (Ελλάδα) 2:28.10
Δημήτρης Νεανίδης (Κύπρος) 2:33.49
Στέλιος Μπισιαρας (Κύπρος) 2:34.19
Ευστάθιος Πρέπης (Ελλάδα) 2:44.98
Γεράσιμος Αναστασίου (Ελλάδα) 2:53.49
Κατηγορία M06
Μαρκ Ζακ (ΗΠΑ) 2:33.46
Αμπάς Ματζίντ (Ιράκ) 2:41.52
Σπύρος Πιλιτσόπουλος (Ελλάδα) 2:45.13
Κατηγορία M07
Κώστας Τζουμέρκας (Ελλάδα) 2:47.98
Ηλίας Αντωνίου (Κύπρος) 2:59.10
Ραν Μπεν Ζέεβ (Ισραήλ) 4:13.70
Κατηγορία M08
Έριχ Γκέλμπμαν (Αυστρία) 3:00.86
Βίνσεντ Γκρουένιχ (Ελβετία) 3:31.20
Κατηγορία M09
Αντρέας Μίχελ (Ελβετία) 2:04.76
Έκτορ Φερόν (Ουρουγουάη) 2:05.35
Κένι Τζόουνς (ΗΠΑ) 2:05.49
Αδάμ Αμοιρίδης (Ελλάδα) 2:16.41
Κατηγορία M10
Ζολτ Μπουρτζάν (Ουγγαρία) 2:10.10
Παναγιώτης Χαρατσάρης (Ελλάδα) 2:15.40
Γιάτσεκ Τσιέσλουκ (Πολωνία) 2:23.59

Ποδηλασία Δρόμου Γυναικών

Κατηγορία F01
Σάρα Κλίνγκε (Γερμανία) 9:19.37
Τζένιφερ Ροζενλένερ (Γερμανία) 9:57.94
Εκατερίνα Λομπάνοβα (Ρωσία) 10:24.02
Κατηγορία F02
Αγκνιέσκα Σόμπτσικ (Πολωνία) 12:08.67
Μαρία Σκόνινα (Ρωσία) 12:31.71
Στεφανί Λάνγκε (Γερμανία) 13:08.49
Κατηγορία F03
Νοφάρ Χανέγκμπι (Ισραήλ) 13:03.15
Μάγια Χερτζ (Ισραήλ) 13:26.26
Ροουζμέρι Χόλινγκσγουορθ (Μ. Βρετανία) 14:18.15
Κατηγορία F04
Κάτια Μπάγκενστος (Ελβετία) 11:15.55
Λιουντμίλα Βιτιάζεβα (Ρωσία) 11:28.45
Ίνγκε Βερχέγκε (Βέλγιο) 11:33.39
Κατερίνα Κιλάφη (Ελλάδα) 11:37.56
Κατηγορία F05
Σόνια Χέμερλε (Λιχτενστάιν) 12:57.35
Νατάσα Χάρερ (Λιχτενστάιν) 13:51.07
Μαρία Ντολόρες Κάρο (Ισπανία) 17:40.96

Στην Άρση Βαρών ο Δημήτρης Γρυπάρης κατέκτησε τέσσερα ασημένια μετάλλια. Ο 18χρονος αθλητής σήκωσε 115κ. στο βαθύ κάθισμα, 65κ. στον πάγκο και 125κ. στη δυναμική άρση. Ήταν δεύτερος και στα τρία στυλ όπως και στο σύνολο με 305 κιλά.
 




   Διαδώστε αυτό το άρθρο
close button

Κάντε Like: Newsit.gr στο Facebook