Πέμπτη, 18 Απρ.

Πήρε το Λιγκ Καπ η Γιουνάιτεντ

Ο Γουέιν ΡούνεΪ σηκώνει το τρόπαιο του Λιγκ Καπ
Ο Γουέιν ΡούνεΪ σηκώνει το τρόπαιο του Λιγκ Καπ, ΦΩΤΟ REUTERS

Το 4ο Λιγκ Καπ στην ιστορία της και 2ο συνεχόμενο κατέκτησε η ομάδα του Μάντσεστερ, που νίκησε 2-1 την Άστον Βίλα στον τελικό.

Οι “χωριάτες” προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίλνερ. Στο 12ο λεπτό ο Μάικλ Οοουεν ισοφάρισε σε 1-1, αλλά στη συνέχεια τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Γουέιν Ρούνεϊ. Ο πρώτος σκόρερ των “κόκκινων διαβόλων” στη φετινή σεζόν, σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 74ο λεπτό, οδηγώντας την ομάδας του στο 4ο Λιγκ Καπ της ιστορίας της.

Άστον Βίλα(Μάρτιν Ο’Νιλ): Φρίντελ, Νταν, Κόλινς, Κουέγιαρ (80΄ Κάριου), Γουόρνοκ, Ντάουνινγκ, Μίλνερ, Ασλεϊ Γιανγκ, Πετρόφ, Αγκμπολανχόρ Χέσκι
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ(Αλεξ Φέργκιουσον): Κούστσακ, Βίντιτς, Εβανς, Εβρά, Ραφαέλ (66΄ Νέβιλ), Φλέτσερ, Κάρικ, Βαλένσια, Παρκ (85΄ Γκίμπσον), Οουεν (41΄ Ρούνεϊ), Μπερμπάτοφ