Πλησίασε την κορυφή η Μάντσεστερ

Ο Ρούνεϊ οδήγησε στη νίκη τη Γιουνάιτεντ, ΦΩΤΟ REUTERS

Με πρωταγωνιστή τον Γουέιν Ρούνεϊ, οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Χαλ και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λίγκ.

Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον προηγήθηκε στο 45ο λεπτό με το γκολ του Ρούνεϊ, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1, στο 59ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κρέγκ Φάγκαν.
Ο Ρούνεϊ ανέλαβε και πάλι δράση στο 73ο λεπτό, όταν έκανε παράλληλη μπαλιά στον Παρκ, η οποία άλλαξε πορεία από τα πόδια του Άντι Ντόσον, καταλήγοντας στα δίχτυα της Χαλ. Ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό Χαλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 1-3 στο 82ο λεπτό, μετά από μπαλιά του Ρούνεϊ.

Η ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής βρίσκει την Γιουνάιτεντ μόλις δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Τσέλσι.