Τρίτη, 23 Απρ.

Πογκμπά και…άντε γεια! – Ξεφεύγει η Γιουβέντους, ανεβαίνει η Ίντερ (VIDEO)

Με γκολ του Πολ Πογκμπά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γιουβέντους έκαμψε την αντίσταση της Μπολόνια (2-1) και διεύρυνε τη διαφορά της από τη 2η θέση, στην οποία κατοικεί πλέον η Ίντερ μετά τη χορταστική νίκη της επί της Σαμπντόρια με 3-2. Ήττες για Νάπολι και Ρόμα.

Η Γιουβέντους ήταν κυρίαρχη στο ματς με την Μπολόνια και δίκαια πήρε τους τρεις βαθμούς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Πογκμπά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Αλιάρντι, ενώ στο δεύτερο οι πρωταθλητές ήταν πιο αποτελεσματικοί. Στο 54ο λεπτό ο Κουαλιαρέλα άνοιξε το σκορ με αριστερό βολέ, προτού ο Ταϊντέρ ισοφαρίσει στο 71′ με ένα καλοζυγισμένο σουτ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η “γηραιά κυρία” άρχισε να πολιορκεί τα αντίπαλα καρέ και στο 92′ ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου (Πογκμπά) έκανε το 2-1 με κεφαλιά.

Στην δεύτερη θέση ανέβηκε η Ίντερ που αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την Σαμπντόρια κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 και να εκμεταλλευτεί την ήττα της Νάπολι από την Αταλάντα. Χορταστικό ήταν και το ματς ανάμεσα στην Πάρμα και την Ρόμα με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 3-2.