Premier League: Η Χάντερσφιλντ στα… σαλόνια της!

Την άνοδό της στην Premier League πανηγυρίζει η Χάντερσφιλντ μετά τη νίκη της με 4-3 στα πέναλτι επί της Ρέντινγκ, στο «Γουέμπλεϊ». Η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ επιστρέφει στη μεγάλη λίγκα της Αγγλίας για πρώτη φορά ύστερα από 45 χρόνια.

Το ματς τελείωσε στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση χωρίς τέρματα (0-0), με τον Κρίστοφερ Σίντλερ να πετυχαίνει το νικητήριο πέναλτι, αφού νωρίτερα δύο παίκτες της ομάδας του Γιαπ Σταμ δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προα τα δίχτυα σε ισάριθμες εκτελέσεις. Η Χάντερσφλιντ έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες στα πρώτα 10 λεπτά. Το ματς είχε αρκετά νεύρα στη διάρκειά του και η κούρασε των παικτών έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματα μετά από 120 λεπτά.