Τρίτη, 16 Απρ.

Primera… League – Επέλαση των Ισπανών στο Γιουρόπα Λιγκ

Primera… League  – Επέλαση των Ισπανών στο Γιουρόπα Λιγκ

Τρεις ισπανικές ομάδες και μία πορτογαλική θα βρίσκονται στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Δείτε τι έγινε στις ρεβάνς της Πέμπτης.

Καταιγιστική ήταν η Βαλένθια που εξασφάλισε πιο εύκολα από όλους το εισιτήριο. Οι “νυχτερίδες” επικράτησαν με 4-0 της Άλκμααρ στο Μεστάγια ανατρέποντας έτσι την ήττα τους με 2-1 στην Ολλανδία.

Αντίπαλος της Βαλένθια στα ημιτελικά θα είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης που νίκησε με το ίδιο σκορ (2-1) το Αννόβερο και στην Γερμανία, χάρη σε δύο εκπληκτικά γκολ από Αντριάν και Φαλκάο.

Στο Σαν Μαμές η Σάλκε προσπάθησε να ανατρέψει το 4-2 του πρώτου αγώνα και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές, όμως η Μπιλμπάο είχε όλες τις απαντήσεις και με το τελικό 2-2 πήρε το εισιτήριο.

Στο πιο αμφίροπο ζευγάρι, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας αν και ίδρωσε κατάφερε να υπερσπιστεί το 2-1 του πρώτου αγώνα. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν, όμως η Μέταλιστ ισοφάρισε και έχασε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο για να στείλει το ματς στην παράταση.