Τρίτη, 23 Απρ.

Πρόκριση με… περίπατο στην 4η περίοδο για Παναθηναϊκό

Πατώντας… γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 82-61 του Πανιωνίου, προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και κέρδισε το θερμό χειροκρότημα των 4.000 οπαδών που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ ο Σχορτσιανίτης με 14π.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πολλά σχήματα.

Οι γηπεδούχοι, αν και είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο του αγώνα, έδειξαν σε ορισμένα σημεία ένα μικρό προβλήματα στο σκοράρισμα, αφού οι αυτοματισμοί της ομάδας δεν έπιαναν πάντα και έτσι είδαμε αρκετές προσωπικές προσπάθειες.

Πάντως, η τελευταία περίοδος ήταν διαφορετική από τις άλλες… Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη “έσφιξαν” την άμυνα τους, πάτησαν… γκάζι επιθετικά και καθάρισαν την πρόκριση. Η διαφορά έφτασε και τους 24 πόντους (82-58, 39′) και το “τριφύλλι” πήρε τελικά τη νίκη με 82-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-28, 56-48,

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 14, Μπράμος 10(2), Πάνκο 9(1), Ματσιούλις 12(2), Άρμστρονγκ, Ούκιτς 12, Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 9(1), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 7(2), Χαραλαμπόπουλος 2, Σκορδίλης 2

Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 11, Μοτσενίγκος, Αθηναίου 4, Γκιμπς 6, Μίλμπουρν 11(1), Αθανασούλας, Μπατήςω4, Γιάνκοβιτςω10, Καββαδάς 9, Ντραγκίσεβιτς, Παππάς