Τρίτη, 23 Απρ.

Προκρίθηκε η Ακτή Ελεφαντοστού

Οι παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού πανηγυρίζουν τη νίκη-πρόκριση επί της Γκάνας
Οι παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού πανηγυρίζουν τη νίκη-πρόκριση επί της Γκάνας, ΦΩΤΟ REUTERS.

Οι “Ελέφαντες” έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα μετά τη νίκη επί της Γκάνας με 3-1.

Αν και αγωνίστηκαν για περίπου ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες ο Ντρογκμπά και η παρέα του επικράτησαν με 3-1 της Γκάνας που πλέον αναζητά μόνο τη νίκη κόντρα στην Μπουρκίνα Φάσο για να περάσει στην επόμενη φάση.

Ο Γκερβίνιο έδωσε προβάδισμα στην Ακτή από το πρώτο μέρος και παρά την αποβολή του Έμπουε στο 55′ οι παίκτες του Χαλίλχοτζιτς ήταν κυρίαρχοι στο γήπεδο. Ο Τιένε με απευθείας εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, ενώ ο Ντρογκμπά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Γκανέζοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις.