Σα να μην πέρασε μια μέρα (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.
Τελευταία ενημέρωση: 19.08.2012 | 20:54
Πρώτη δημοσίευση: 19.08.2012 | 20:14
Όπως τελείωσε την περσινή σεζόν ξεκίνησε την φετινή η Μάντσεστερ Σίτι που κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-2 και να πάρει τη νίκη επί της νεοφώτιστης Σαουθάμπτον.
Ποιος μπορεί να ξεχάσει την τελευταία αγωνιστική της περσινής σεζόν στην Πρέμιερσιπ όταν η Μάντσεστερ Σίτι με τρομερή ανατροπή στις καθυστερήσεις επικρατούσε με 3-2 της ΚΠΡ και στεφόταν πρωταθλήτρια Αγγλίας;

Αν υπάρχει κανείς, οι παίκτες του Μαντσίνι φρόντισαν να επαναφέρουν τις μνήμες στην πρεμιέρα της νέας σεζόν. Η αναμέτρηση με την Σαουθάμπτον τα είχε όλα και από το ξεκίνημα φάνηκε πως οι “Πολίτες” δεν θα έχουν εύκολο απόγευμα.

Στο 10΄αποχώρησε τραυματίας ο Αγκουέρο, ενώ στο 16΄ο Ντέιβις απέκρουσε το πέναλτι του Σίλβα. Τελικά ο Τέβες στο 40΄έστειλε την ομάδα του με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Οι νεοφώτιστοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς σε 9 λεπτά. Στο 59΄ο Λάμπερτ και στο 68΄ο Ντέιβις έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα του Χαρτ και έκαναν τον Μαντσίνι να καρδιοχτυπά.

Παραόλαυτα η αντίδραση της ομάδας του ήταν άψογη. Ο Ντζέκο ισοφάρισε στο 72΄και δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Νασρί έδωσε στη Σίτι το πρώτο τρίποντο της νέας σεζόν.