Σίφουνας ΠΑΟΚ, μοιρασιά στην Καβάλα

Ο Μπρούνο Τσιρίλο πανηγυρίζει το γκολ του με τους συμπαίκτες του
Ο Μπρούνο Τσιρίλο πανηγυρίζει το γκολ του με τους συμπαίκτες του, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” συνέτριψε τον Εργοτέλη με 4-1 στην Τούμπα, Καβάλα και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι
1-1 και στο Περιστέρι ο Ατρόμητος νίκησε 3-1 τον Πάνθρακικό.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ, μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Σορλέν. Ο φρενήρης ρυθμός των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Τη σκυτάλη του σκοραρίσματος πήρε ο Μουσλίμοβιτς, ο οποίος έκανε το 2-0, έξι λεπτά αργότερα ο Τσιρίλο έκανε το 3-0 και στο 27ο λεπτό, ο Παπάζογλου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 για τους Θεσσαλονικείς. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγώνα ο Χρυσοφάκης σκόραρε για την ομάδα της Κρήτης και διαμόρφωσε το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν (71΄ Κουτσιανικούλης), Μουσλίμοβιτς (77΄ Εντίνιο), Παπάζογλου (64΄ Φιλομένο), Λίνο, Βιεϊρίνια, Σαβίνι
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Ρομάνο, Βερπακόφσκις (64΄ Καρέλης), Ορφανός, Τζούνιορ, Μπερτόσα, Γιαλούσης, Φραγκουλάκης (71΄ Σιάκκας), Τσεσνάουσκις, Σασιασβίλι, Σαρρής (46΄ Χρυσοφάκης)

Στην Καβάλα, το παιχνίδι ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Πανιώνιο δεν είχε κανένα απολύτως βαθμολογικό ένδιαφέρον και το ισόπαλο 1-1 αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς. Η Καβάλα, ουσιαστικά στην πρώτη καλή επίθεση της άνοιξε το σκορ, με τον Ρινκόν στο 7ο λεπτό, αλλά μόλις 6 λεπτά αργότερα ο Πανιώνιος ισοφάρισε με τον Γουνδουλάκη. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και το 1-1 έμεινε μέχροι το τέλος. Τόσο η Καβάλα, όσο και ο Πανιώνιος ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες. Από τους γηπεδούχους αποβλήθηκε ο Οικονόμου(δεύτερη κίτρινη στο 81′) και από τους φιλοξενούμενους ο Σάμαρης (δεύτερη κίτρινη στο 86′).

Καβάλα: Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Θεοδωρέλλης, Σιόντης, Φερέιρα Ντουγκλάο, Σερζ Ντιέ (64′ Πετκάκης), Ρινκόν (77′ Γιάννου), Ονουάτσι, Σόσιν, Σμολάρεκ
Πανιώνιος:Μπέλιτς, Ομο, Κοντοές, Μπαρόνι (88′ Κουμορτζί), Αναστασόπουλος, Κούκετς (72′ Λουκίνας ),  Γουνδουλάκης, Σκούφαλης, Σάμαρης, Μπουβάλ (82′ Μανιάτης), Μπάλαμπαν

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τελείωσε τη σεζόν ο Ατρόμητος, που επικράτησε 3-1 του Πανθρακικού. Το σκορ στο Περιστέρι άνοιξε ο Αναστασάκος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 26ο λεπτό. Ο Μπέλεκ ισοφάρισε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, με πέναλτι τέσσερα λεπτά αργότερα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ατρόμητος πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με το γκολ του Καραλή στο 57ο λεπτό και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Περόνε στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ατρόμητος: Καραγκιολίδης, Μπιλαγί, Ολιβέιρα , Aποστολόπουλος (55′ Μελισσάς), Νάστος, Μπρίτο, Σφακιανάκης, Τάτος, Καραλής (77′ Καλαντζής), Καραγκούνης (65′ Περόνε),  Αναστασάκος
Πανθρακικός: Ρόκα, Σακελλαρίου, Χαριτωνίδης (87′ Πέντσας), Ρομπέρ, Ιασωνίδης, Ολίσε (60′ Πιθαρούλης), Λόπες,  Αργυρίου, Λέο, Καζάκης, Παπουλής (66′ Στόικος).