13oC Αθήνα

Σόου Ρονάλντο και… πολύ κρύο στην Βαρκελώνη

Αγκαλιά με τον τίτλο στην Πριμέρα Ντιβισιόν βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης που με πρωταγωνιστή τον Ρονάλντο επικράτησε με 4-2 της Λεβάντε και άφησε την Μπαρτσελόνα στο -10!

Το… δώρο της Οσασούνα (η οποία νίκησε με 3-2 την Μπαρτσελόνα, το Σάββατο) εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο  η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία φαίνεται πως απολαμβάνει να βρίσκεται πίσω στο σκορ όταν αγωνίζεται στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Σύμφωνα με αυτήν την… συνήθεια ο Καμπράλ έβαλε μπροστά στο σκορ την Λεβάντε μόλις στο 5ο λεπτό.

Η “βασίλισσα” χρειάστηκε το πέναλτι το Ρονάλντο στο 45΄και την αποβολή του Ιμπόρα στην ίδια φάση για να… ξεμπουκώσει. Ο Πορτογάλος πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο 50΄ και το 57΄ φτάνοντας σε ένα ακόμα χατ τρικ την φετινή σεζόν. Το νέο ενδιαφέρον που έδωσε ο Κονέ στο ματς κράτησε μόλις τρία λεπτά καθώς στο 66΄ο Μπενζεμά έγραψε το τελικό 4-2.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται πλέον 10 βαθμούς μπροστά από την Μπαρτσελόνα και θα πρέπει να “αυτοκτονήσει” για να χάσει αυτό το  πρωτάθλημα.