Παρασκευή, 29 Μαρ.
25oC Αθήνα

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ – Άλμα παραμονής για τον Πανελλήνιο

Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές ο Πανελλήνιος επικράτησε με 88-85 του Ηλυσιακού στην παράταση και βρίσκεται πολύ κοντά στην παραμονή. Προβάδισμα του ΠΑΟΚ για την τρίτη θέση.

Ένα τρίποντο του Στίβεν Σμιθ στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης (κ.α. 74-74) έδωσε την εκτός έδρας νίκη στον Πανελλήνιο με σκορ 88-85 επί του Ηλυσιακού, για την 22η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι “ολυμπιονίκες” προηγήθηκαν ακόμα και 18 πόντους διαφορά, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, οδήγησαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 34-42, 45-58, κ.α. 74-74, 85-88

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 4, Γουέμπ 3(1), Κυρίτσης 18, Χατζής 8(1), Παπαντωνίου 5(1), Κανονίδης, Κουκουλάς, Τόντιτς 22(3), Κασελάκης 5(1), Μπάξτερ 8, Γαλιώτος 2, Ντόσον 10.

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 1, Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 21(4), Καλαϊτζής 6, Κράμπενχοφτ, Σμιθ 27(3), Καραθανάσης, Σκλάβος 2, Φράνσις 17, Κομποδιέτας 12(2), Τσακαρέλης.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας με αντίπαλο το Μαρούσι. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν του συλλόγου των βορείων προαστίων με 75-72 και παρέμειναν μόνοι, πλέον, στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-38, 58-53, 75-72

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 20 (8 ριμπάουντ), Αράπης, Αποστολίδης 3, Δέδας 3, Ντόζιερ 20 (9 ριμπάουντ), Στίγκερς 7 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές, Γκετσέφσκι 19 (7 ριμπάουντ), Καλαμπάκας, Καζάκος, Σπυρόπουλος

Μαρούσι (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Νοέας 4, Μπάγκαριτς 16 (15 ριμπάουντ), Ακεψιμαΐδης 3 (1), Μπάσντεν 10, Χαριτόπουλος 11 (3), Γκαγκαλούδης 10 (2), Κλεμέντε 16 (1), Κογιαντίνοβιτς 1, Σιαμανδούρας 1, Τσόντζος

Σπουδαία εντός έδρας νίκη της Καβάλας επί του Πανιωνίου με σκορ 84-75, για την 22η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, με την οποία μπορεί να ελπίζει στη συμμετοχή της στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 47-39, 59-53, 84-75

Καβάλα (Πρίφτης): ΜάκΙντος 9 (1), Παλάσιο 9, Κοστόφ 1, Παπανικολάου 2, Στεφανίδης 8 (1), Πιεβάλιτσα 2, Σίμονς 11, Γεωργάκης 3, Γιόροβιτς 16, Καραποστόλου 19 (3), Ντέντιγερ, Αγγελόπουλος 4.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Άντερσον 18 (2), Αθανασούλας 12 (3), Γιαννόπουλος, Τσιάρας 3 (1), Αθηναίου, Μπατής, Γιάνκοβιτς 10, Ιωάννου, Κοβίλ 12, Παραγιός 3, Μπάρλος 17 (1).