Παρασκευή, 29 Μαρ.

Στην επίθεση “πέταγε” ο Ολυμπιακός, στην άμυνα… έμπαζε

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο στην Basketleague, επικράτησε με 87-73 του Πανιωνίου αλλά προβλημάτισε κυρίως με την περιφερειακή του άμυνα.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα γνώριζαν ότι απέναντί τους είχαν την τρίτη καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα, έστω κι αν η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη και έτσι μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, έπαιξαν καλή άμυνα και προηγήθηκαν με 17 πόντους. Το πρόβλημα υπήρξε στην τρίτη περίοδο, όταν ο Πανιώνιος βομβάρδισε έξω από τα 6.75 και πλησίασε στους 7 (62-55). Ένα χαμένο λέι απ του Μίλμπουρν και ένα τρίποντο του κορυφαίου των ερυθρόλευκων, Πρίντεζη έδωσε και πάλι ψυχολογία στους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε σε άλλο σημείο του ματς αλλά ενόψει της Σιένα, σίγουρα υπήρξε ανησυχία για τον τρόπο που θα αντιμετωπιστού οι εξαιρετικοί “κοντοί” των Ιταλών.

Ο Βλαδίμητος Γιάνκοβιτς που τοπ καλοκαίρι βρέθηκε στο στόχαστρο των ερυθρόλευκων έκανε μεγάλο ματς και σταμάτησε στους 22 πόντους με 9/11 σουτ.

Τα δεκάλεπτα:
26-15, 46-29, 70-56, 87-73

Ολυμπιακός: Χάινς 6 (6/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Λο 8 (5 ασίστ), Άντιτς 2, Σπανούλης 13 (4/11 σουτ, 4 ασίστ), Περπέρογλου 9 (4/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 6, Πάουελ 12 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 16 (6/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης 5 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ).

Πανιώνιος: Μπόγρης 4, Πέιν 5(1), Αθηναίου 7 (1), Κις 9 (3/4 τρίποντα), Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας, Μπατής 3 (1/9 σουτ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 22 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καββαδάς 3, Παππάς, Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11 (5/6 σουτ).