Στην κορυφή η Τσέλσι

Ο Ντρογκμπά σκόραρε δύο φορές στη νίκη της Τσέλσι
Ο Ντρογκμπά σκόραρε δύο φορές στη νίκη της Τσέλσι, ΦΩΤΟ REUTERS.

Οι μπλε δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στην Γουέστ Χαμ. Τελικά επικράτησαν με 4-1 και έκαναν πρόβα για το ματς κόντρα στην Ίντερ. Δύσκολη νίκη της Άρσεναλ επί της Χαλ.

Το δύσκολο για την Τσέλσι ήταν να ξεχάσουν οι παίκτες της την αναμέτρηση κόντρα στην Ίντερ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Όταν κατάλαβαν ότι κινδυνεύουν να πάθουν ότι και οι νερατζούρι την Παρασκευή, συνήλθαν και έφτασαν εύκολα στο 4-1 επί της Γουέστ Χαμ.

Ο Άλεξ άνοιξε το σκορ στο 16΄αλλά τα “σφυριά” απάντησαν με τον Πάρκερ στο 30′. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Ντρογκμπά ο οποίος με δύο προσωπικά γκολ καθάρισε ουσιαστικά το ματς. Ο Μαλουντά ήταν αυτός που στο 77′ είχε αναβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Άρσεναλ με γκολ του Μπέντνερ στις καθυστερήσεις κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Χαλ.

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Τότεναμ-Μπλάκμπερν 3-1 (45’ Ντεφόε, 55’, 85’ Παβλιουτσένκο – 80’ Σαμπά)
Μπέρμιγχαμ-Έβερτον 2-2 (26’ Ζερόμ, 52’ Γκάρντνερ – 19’ Ανιτσέμπε, 22’ Γιακούμπου)
Μπόλτον-Γουΐγκαν 4-0 (10’ Ελμάντερ, 48’ πεν. Ντέιβις, 53’ Μουάμπα, 69’ Τέιλορ)
Μπέρνλι-Γουλβς 1-2 (73’ Τόμσον – 26’ Τζάρβις, 47’ αυτ. Καρλάιλ)
Τσέλσι-Γουέστ Χαμ 4-1 (16’ Άλεξ, 56’, 90’ Ντρογκμπά, 77’ Μαλουντά – 30’ Πάρκερ)
Στόουκ-Άστον Βίλα 0-0
Χαλ-Άρσεναλ 1-2 (28’ πεν. Μπούλαρντ – 13’ Αρσάβιν, 94’ Μπέντνερ)