Ειδήσεις ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΟΑΕΔ· ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2017 Συννεφιά 11 Αθήνα Αναλυτικά

Στο τέλος "μιλάει" ο Ατρόμητος – “Λυτρωτής” ο Μπρίτο σε...ματσάρα!

Τελευταία ενημέρωση: 08.12.2012 | 21:33
Πρώτη δημοσίευση: 08.12.2012 | 21:33

Αυτό θα το έβλεπε και ο Χίτσκοκ! Σε ένα από τα ομορφότερα ματς της φετινής Σούπερ Λίγκας ο ΟΦΗ πήγε να “κλέψει” την ισοπαλία στο 87', αλλά ο Μπρίτο έδωσε στο 90' τη νίκη στον Ατρόμητο (3-2) και τον έφερε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας (με ένα παιχνίδι περισσότερο) μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης. Παράπονα των Κρητικών για μη τήρηση του fair play στη φάση του νικητήριου τέρματος.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Με γκολ του Μπρίτο στο τελευταίο λεπτό ο Ατρόμητος πανηγύρισε για τρίτη φορά μία νίκη στις καθυστερήσεις, αυτή τη φορά επί του ΟΦΗ  με 3-2 μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στο γήπεδο του Περιστερίου.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησε πιέσει ψηλά τους Κρητικούς και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ. Η υπεροχή του αυτή -που κράτησε μέχρι το πρώτο τέταρτο του αγώνα- βρήκε δίχτυα στο 12' με το τέρμα του Γιάννη Σκόνδρα.

Το τέρμα αυτό αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, που με τον Περογαμβράκη στο 21' έφεραν το ματς στα ίσα (ο ίδιος είχε στείλει λίγο νωρίτερα την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ιτάνζ). Το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο του είχε αρκετά καλό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να φτιάχνουθν ευκαιρίες, αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο του αγώνα, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και μάλιστα έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Περογαμβράκη (50', 62') για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Ατρόμητος όμως ήταν αυτός που έκανε το 2-1 στο 63' με το την αλλαγή του Μπάγεβιτς, τον Καραμάνο να σκοράρει.

Ο Αναστόπουλος προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις, περνώντας ζορμπά και Κουτσιανικούλη στον αγωνιστικό χώρο. Οι Περιστεριώτες “κάθισαν” στο προβάδισμα τους, οι Κρητικοί πίεσαν για την ισοφάριση και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 87' με τον Κουτσιανικούλη. Κι εκεί που όλοι νόμιζαν πως ο ΟΦΗ θα... έκλεβε τον βαθμό στο Περιστέρι, ήρθε ο Εντουάρντο Μπρίτο στο 89' για να δώσει την τέταρτη σερί νίκη στον Ατρόμητο (πέμπτο σερί παιχνίδι δίχως ήττα).

Να τονίσουμε πως οι Κρητικοί διαμαρτυρήθηκαν για φέρ-πλέι (ο Κουτσιανικούλης ήταν πεσμένος στο έδαφος και οι παίκτες του Ατρομήτου συνέχισαν το ματς) στη φάση του γκολ του Βραζιλιάνου των "κυανόλευκων".

Ατρόμητος (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Σουμπίνιο (68’ Ιγκλέσιας), Μπρίτο, Δημούτσος, Καραγκούνης (77’ Μπέλιτς), Επστάιν, Κούτσι (55’ Καραμάνος).

Στον πάγκο: Ράντμαν, Πίτου Γκαρσία, Νάστος, Μπάλλας.

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Γουναρίδης, Κουρδάκης (46’ Κουρδάκης), Σόουζα, Σαρ, Μονιάκης, Βερόν (78’ Ζορμπάς), Ιωαννίδης (67’ Κουτσιανικούλης), Λαμπρόπουλος, Περογαμβράκης, Βιτώρος, Παπάζογλου.

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Μπανούσης, Καπουράνης, Βαλεριάνος.

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Αναστόπουλος (Αρκαδίας)
Γήπεδο: Περιστερίου