Στο τέλος μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή, ΠΑΟ – ΟΣΦΠ 79-70

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους, όμως ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ στο 4ο δεκάλεπτο 28-10 έφτασε σε μία σπουδαία ανατροπή και αγκάλιασε το πρωτάθλημα.

Το LIVE του αγώνα

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 7-0. Μάλιστα ο ασταμάτητος Νίκολας ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στα μέσα της πρώτης περιόδου (19-9). Στη συνέχεια όμως οι “ερυθρόλευκοι” βάλθηκαν να αποδείξουν ότι ξέρουν να σουτάρουν έξω από την γραμμή των 6 και 25. Τελείωσαν το ημίχρονο με 10/15 τρίποντα και μπροστά στο σκορ με 38-43.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμα καλύτερο για τους Πειραιώτες. Με τον Μπουρούση να έχει 100% ευστοχία από όλα τα σημεία η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 14 πόντους (46-60), ενώ οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” δεν είχαν επιλογές. Πίεσαν σε όλο το γήπεδο, φόρτωσαν τους ψηλούς, και πήραν την μπάλα οι Σπανούλης και Γιασικέβιτσιους. Ο Ολυμπιακός μπλόκαρε και προσπάθησε να απειλήσει μόνο με τρίποντα τραβηγμένα από τα… μαλλιά.

Το τελικό 79-70 φανερώνει πως αυτό που είχε πει κάποτε ο Γιάννης Ιωαννιδής ίσως είναι το πιο σωστό που έχει ακουστεί για το μπάσκετ. Ποτέ μην υποτιμάς την καρδιά του πρωταθλητή.  Μετά από αυτή τη νίκη και κυρίως με τον τρόπο που την πήρε ο Παναθηναϊκός είναι πολύ κοντά στο να κατακτήσει ακόμα ένα πρωτάθλημα. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Κυριακή στο ΣΕΦ.