14oC Αθήνα

Στους “4” για πρώτη φορά στην ιστορία της η Βενεζουέλα

ΦΩΤΟ REUTERS.
Οι εκπλήξεις στο φετινό Κόπα Αμέρικα διαδέχονται η μία την άλλη. Μετά τον αποκλεισμό της Αργεντινής και της Βραζιλίας, ήταν η σειρά της Χιλής να πέσει “θύμα” και να χάσει με 2-1 από την Βενεζουέλα.
Η ομάδα του Σέζαρ Φαρίας έπαιξε έξυπνα κόντρα ίσως στην καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης και κατάφερε να αποκλείσει τη Χιλή.

Στο 35′ ο Βισκαρόντο έβαλε τη Βενεζουέλα μπροστά στο σκορ, αλλά ο Σουάζο στο δεύτερο μέρος ισοφάρισε στο 70′. 10 λεπτά πριν το τέλος ο Σιτσέρο πέτυχε ίσως το κρισιμότερο γκολ της καριέρας του, οδηγώντας την ομάδα του στους “4”.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες. Στο 83′ ο Μεντέλ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ενώ στις καθυστερήσεις και ο Ρινκόν της Βενεζουέλας είδε την κόκκινη κάρτα.

Η Βενεζουέλα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Παραγουάη.