Στους “8” Τότεναμ και Σάλκε!

Μίλαν και Τότεναμ έμειναν στο μηδέν στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν με τους Λονδρέζουν να πανηγύριζουν την πρόκριση χάρη στην εκτός έδρας νίκη. Στους “8” και η μεταμορφωμένη Σάλκε μετά το 3-1 επί της Βαλένθια.

Στην Τότεναμν αρκούσε το 0-0 για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η ομάδα του Χάρι Ρέντναπ άντεξε στην πίεση της Μίλαν και εκπλήρωσε τον στόχο της με τον Ρομπίνιο  να χάνει την ευκαιρία του αγώνα στο 26΄όταν ο Γκαλάς απομάκρυνε πάνω στην γραμμή.

Στην Γερμανία το θέαμα ήταν καλύτερο με την Βαλένθια να μπαίνει καλύτερα στο ματς να πιέζει και να προηγείται με τον Ρικάρντο Κόστα στο 17΄. Κόντρα στην ροή του ματς η Σάλκε  ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φαρφάν στο 40ο λεπτό. Στο 52′ ο Γκαβράνοβιτς έκανε το 2-1, με τις “νυχτερίδες” να τα παίζουν όλα για όλα στο φινάλε. Αφού ο Αντούριθ έχασε τα… άχαστα ο Φαρφάν έβαλε την υπογραφή στο τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις.