“Στραβό” ξεκίνημα για Πανθρακικό – “Σεφτέ” με Αμπντούν η Βέροια

ΦΩΤΟ facebook.com/VeriaFC.Official

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Βέροια, επικρατώντας του Πανθρακικού με 2-0. τα δυο γκολ του Αμπντούν υποχρέωσαν την ομάδα της Κομοτηνής να μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα ματς μέσα στην έδρα της.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Ο Πανθρακικός θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά η κακή κυκλοφορία της μπάλας και η παρουσία της Βέροιας στον αγωνιστικό χώρο δεν του το επέτρεψε να την απειλήσει, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μην έχουμε καλό θέαμα. Στην πρώτη φάση του ημιχρόνου (15′) ο Αμπντούν ήταν αποτελεσματικός, κάνοντας το 0-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον. Η “Βασίλισσα του Βορρά” κινήθηκε πιο απελευθερωμένα, με τον Ναζλίδη να χάνει στο 26′ τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Στο 29′ όμως ήταν η σειρά των γηπεδούχων να αγγίξουν το γκολ, με το σκάψιμο του Χαβίτο να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Πέρα από αυτή τη φάση, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και δεν απειλήθηκαν

Η είσοδος των Ιγκόρ και Νικόλτση στην επανάληψη έκανε τον Πανθρακικό πιο δραστήριο επιθετικά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά στο 70′ η Βέροια κέρδισε πέναλτι. Ο Παπαγεωργίου έκανε χέρι στην περιοχή, ο Σπάθας έδειξε τη βούλα και ο Αμπντούν έκανε το τελικό 2-0, που έδωσε την πρώτη φετινή νίκη στους φιλοξενούμενους