Τρίτη, 23 Απρ.

ΤΕΛΙΚΑ: ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 1-0 – Ξάνθη-ΟΣΦΠ 0-3

– Με το γκολ του Βύντρα ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο κόντρα στον ΠΑΟΚ.
– Ο Ολυμπιακός με τα γκολ των Ριέρα, Τοροσίδη και Φετφατζίδη πέρασε εύκολα από τα Πηγάδια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ 1-0 (20′ Βύντρα)

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

86′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Τζόρβας αντέδρασε σωστά.

84′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Σισέ. Ο Γάλλος βρέθηκε απέναντι στον Κρέσιτς αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ τον νίκησε ξανά.

82′ Φάουλ του Βιεϊρίνια άουτ.

80′ Ο Φιλομένο στη θέση του Ίβιτς.

78′ Ο Δημούτσος στη θέση του Λουίς Γκαρσία.

73′ Δυνατό σουτ του Βεϊρίνια έδιωξε ο Τζόρβας.

Δείτε το γκολ του Βύντρα

69′ Σουτ του Ελ Ζαρ άουτ.

68′ Φωτάκης και Ελ Ζαρ στη θέση των Σαλπιγγίδη και Γκαρσία.

66′ Ο Μαρίνος στη θέση του Καραγκούνη.

60′ Ο Σιμάο στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

44′ Και πάλι ο Κρέσιτς νίκησε τον Σισέ, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση.

43′ Αποβλήθηκε ο τεχνικός διευθυντής του ΠΑΟΚ, ο Παντελής Κωνσταντινίδης.

34′ Κεφαλιά του Κοντρέρας. μετά από λάθος έξοδο του Τζόρβα, κόντραρε και δεν πήγε προς την εστία.

28′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό. Ο Σισέ βρέθηκε στην περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

20′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. εκπληκτικό σουτ του Βύντρα, δοκάρι και μέσα.

19′ Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Ο Σισέ έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κρέσιτς αντέδρασε σωστά.

17′ Εκπληκτική κεφαλιά του Σισέ η μπάλα κόντραρε λίγο και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κρέσιτς.

12′ Σουτ με το αριστερό του Καραγκούνη, εύκολα ο Κρέσιτς.

3′ Ο Κατσουράνης προσπάθησε με δεξί πλασέ στην κίνηση να νικήσει τον Κρέσιτς αλλά το σουτ ήταν αδύναμο.

1′ Ο Σισέ από μακριά απείλησε τον Κρέσιτς, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ αντέδρασε σωστά.

Σέντρα στον αγώνα.

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Σισέ, Λουίς Γκαρσία (78′ Δημούτσος), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Χριστοδουλόπουλος (60′ Σιμάο), Βύντρα, Καραγκούνης (66′ Μαρίνος), Κατσουράνης, Σπυρόπουλος

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Πάμπλο Γκαρσία (68′ Φωτάκης), Βιτόλο, Σαλπιγγίδης (68′ Ελ Ζαρ), Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Βιεϊρίνια, Ίβιτς (80′ Φιλομένο), Σακελλαρίου

Διαιτητής: Τριτσώνης

ΞΑΝΘΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 (16′ Ριέρα, 52′ Τοροσίδης, 74′ Φετφατζίδης)

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

85′ Ο Πάντελιτς στη θέση του Μιραλάς.

74′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακοό. Ο Φετφατζίδης με ωραίο κοντινό σουτ σημείωσε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

65′ Χολέμπας και Μπούγκα μπήκαν στο ματς, αντικατέστησαν τον τραυματία Ριέρα και τον Στιούαρτ.

54′ Ο Φετφατζίδης στη θέση του Ρόμενταλ

52′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Μέλμπεργκ πήρε την κεφαλιά και ο Τοροσίδης με τακουνάκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε κόντρα στην πρώην ομάδα του.

50′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ξάνθη. Ο Κατόνγκο έπιασε το δυνατό σουτ, ο Πάρντο έκανε λάθος του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια του αλλά ήταν τυχερός αφού αυτή σταμάτησε στο δοκάρι.

49′ Καλή επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού, με τον Φοσυτέρ να πιάνει το σουτ το οποίο πέρασε λίγο
άουτ.

Λήξη ημιχρόνου.

45′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ξάνθης, με τον Πόι από τα δεξιά να μην μπορεί να νικήσει τον Πάρντο.

41′ Ο Πόι μπήκε στην περιοχή πιέστηκε από τον Ραούλ Μπράβο και ο Πάρντο μπλόκαρε.

35′ Ο Μαρσελίνιο στη θέση του Στρμπα.

31′ Σουτ του Φλίσκα εύκολα ο Πάρντο.

16′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική πάσα του Φουστέρ στον Ριέρα, ο οποίος πέρασε τον Γκσπούρνινγκ και άνοιξε το σκορ.

15′ Φάουλ του Ιμπαγάσα άουτ.

3′ Πλασέ μα το αριστερό του Μιραλάς λίγο άουτ.