ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – Άντερλεχτ 1-2

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Η ΑΕΚ έμεινε χωρίς βαθμό στον όμιλο του Europa League αφού γνώρισε την τρίτη εντός έδρας ήττα της, ενώ η Άντερλεχτ διατήρησε το απόλυτο.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

92′ Κίτρινη στον Ζιλέ.

89′ Κίτρινη στον Λεονάρντο.

87′ ΔΟΚΑΡΙ για την Άντερλεχτ. Ο Ντε Σουτέρ με τακουνάκι λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της χρονιάς αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

83′ Ο Σουάρεζ δίνει τη θέση του στον Ντε Σούτερ.

80′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο λεονάρντο δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Προτό.

71′ Ο Φερνάντο στη θέση του Μάρετσεκ.

69′ Η απάντηση της Άντερλεχτ στις ευκαιρίες της ΑΕΚ. Ο Γιοβάνοβιτς τσίμπησε τη μπάλα αλλά ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε.

67′ Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο από καλή θέση σούταρε, αλλά ο Προτό έδιωξε.

66′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σιαλμάς βγήκε στην πλάτη της άμυνας από πάσα του Λεονάρντο αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

65′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο, μπλόκαρε εύκολα ο Προτό.

63′ Ο Λεονάρντο στη θέση του Βάργκας.

Τραυματίστηκε ο Βάργκας και ο Κωστένογλου θα κάνει αναγκαστική αλλαγή.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ.

54′ Ο Οντόι στη θέση του Σαφαρι.

Μόλις ολοκληρώθηκε η συνάντηση στα γραφεία της Μεσογαία ΑΕ μεταξύ του Νίκου Νοτια και των διοικούντων της ΑΕΚ. Τα στελέχη της ΠΑΕ και ο μεγαλομέτοχος συζήτησαν για περίπου 4 ώρες αλλά δεν έκαναν δηλώσεις κατά την έξοδο τους από το κτίριο παραπέμποντας τους δημοσιογράφους στην αυριανή ΓΣ: “Δεν έχουμε να πούμε τίποτα, θα μιλήσουμε αύριο” ανέφεραν φεύγοντας.

Στο άλλο ματς του ομίλου που ολοκληρώθηκε η Λοκομοτίβ Μόσχας επικράτησε με 3-1 της Στούρμ Γκρατς.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Μπέλεκ και Βάργκας πήραν τη θέση των Μπερνς, Χέλγκασον.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

40′ Ο Ζιλέ έκανε τη σέντρα, ο Σουάρεζ κατέβασε αλλά ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε στη γωνία του.

39′ Ο Σουάρεζ προσπάθησε να κρεμάσει τον Κωνσταντόπουλο αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία τηςς ΑΕΚ.

36′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ. Ο Ζιλέ νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

30′ Ο Κωνσταντόπουλος αντέδρασε σωστά στο σουτ του Γιοβάνοβιτς.

24′ Ωραία κίνηση του Βασιλέφσκι αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.

19′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Σιαλμάς με ωραίο γυριστό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Λιγοστός είναι ο κόσμος στο ΟΑΚΑ. Στα επίσημα δεν είναι ούτε οι διοικούντες της ΠΑΕ καθώς βρίσκονται μαζί με τον Νίκο Νοτιά στα γραφεία της Μεσογαία ΑΕ και συζητούν για την αυριανή Γενική Συνέλευση.

13′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Μάρετσεκ, ο Κωνσταντόπουλος έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε.

10′ Η πρώτη ευκαιρία της ΑΕΚ στο ματς. Ο Γκερέιρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

4′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ. Ο Ζιλέ με κοντινό πλασέ μετά την πάσα του Κανού δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Σέντρα στον αγώνα

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Χέλγκασον (46′ Βάργκας και στο 63′ Λεονάρντο), Μανωλάς, Κάλα, Εγγλέζου, Μάκος, Γκερέιρο, Μπερνς (46′ Μπέλεκ), Κλωναρίδης, Σιαλμάς

Άντερλεχτ: Προτό, Σαφαρι (54′ Οντόι), Γιουχαζ, Βασιλέφσκι, Ζιλέ, Κουγιατέ, Μάρετσεκ (71′ Φερνάντο),Κλίεσταν, Σουάρεζ (83′ Ντε Σούτερ), Κανού, Γιοβάνοβιτς

Διαιτητής: Ρόμπερτ Μάλεκ (Πολωνός)

Στο άλλο ματς του ομίλου η Λοκομοτίβ υποδέχεται την Στουρμ Γκρατς.