Παρασκευή, 29 Μαρ.

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – Λοκομοτίβ Μόσχας 1-3

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.
Η Ένωση ητήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Λοκομοτίβ με 3-1, για την 4η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ.
ΛΗΞΗ αγώνα

90′ Καλή προσπάθεια και σουτ από τον Σίτσεφ με την μπάλα έφυγε άουτ

81′ Δυο αλλαγές για την Λοκομοτίβ. Ο Σίτσεφ στην θέση του Ίμπρισιτς και ο Νουρόφ στη θέση του Ιγκνατίεφ

80′ ΓΚΟΛ για την Λοκομοτίβ, 1-3. Ο Ιγκνατίεφ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, απέφυγε τους Μανωλά και Κοντοέ και με σουτ μέσα απ’ την περιοχή έκανε τρία τα τέρματα για την ομάδα του.

71′ ΓΚΟΛ για την Λοκομοτίβ, 1-2. Τραγικό λάθος του Αραμπατζή, που προσπάθησε να ντριπλάρει τον Μαϊκον. Ο παίκτης της Λοκομοτίβ δεν “μάσησε” στην προσποίηση του Έλληνα πορτιέρε, τσίμπησε την μπάλα και αυτή πήγε αργά στα δίχτυα της ΑΕΚ

69′ Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο στη θέση του Σιαλμά

66′ Ο Αραμπατζής απέκρουσε το σουτ του Ομπίνα.

60′ Αλλαγή για την Λοκομοτίβ. Ο Μαϊκόν στη θέση του Τορμπίνσκι

60′ ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1. Ο Λεονάρντο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Γκιγιέρμε (ο πορτιέρε των Ρώσων έπεσε σωστά)

60′ Κίτρινη κάρτα στον Σίσκιν

59′ Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Σίσκιν ανέτρεψε τον Λεονάρντο μέσα στην περιοχή. Λίγο πιο πριν, ο Γκιγιέρμε απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κάρλος.

58′ Σέντρα του Κάρλος από τα δεξιά, ο Γκιγιέρμε πρόλαβε την κεφαλιά του Μπέλεκ

50′ ΓΚΟΛ για την Λοκομοτίβ, 0-1. Εξαιρετική μπαλιά του Ομπίνα, ο Μπλουσάκοφ με κοντινό πλασέ νίκησε τον Αραμπατζή

46′ Δυο αλλαγές για την ΑΕΚ. Ο Κοντοές στη θέση του Χέλγκασον και ο Λεονάρντο στη θέση του Μπερνς

Έναρξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο ΟΑΚΑ

45+3′ Άστοχο διαγώνιο σουτ του Ίμπριτσιτς για την Λοκομοτίβ Μόσχας. Η μπάλα ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή

45 +3′ Νέα μεγάλη φάση για την Λοκομοτίβ, με τον Σίσκιν να απειλεί για μία ακόμη φορά. Το σουτ του όμως μέσα απ’
την περιοχή βρήκε σε κορμιά αμυνομένων

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

37′ Μακρινό σουτ του Γκουλάσοφ, η μπάλα πέρασε άουτ

ΦΩΤΟ Newsports

36′ Κίτρινη κάρτα στον Μάκο

35′ Δυνατό δεξί σουτ του Σίσκιν, ο Αραμπατζής μπλόκαρε εύκολα

27′ Συρτό σουτ του Μάκου, έξω απ΄την περιοχή, ο Γκιγιέρμε μάζεψε την μπάλα

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Άντερλεχτ προηγείται 1-0

22′ Εντυπωσιακή επέμβαση του Αραμπατζή στο σουτ του Σίσκιν

14′ Τεράστια ευκαιρία για την Λοκομοτίβ. Ο Τορμπίνσκι βγήκε τετ-α-τετ με τον Αραμπατζή, αλλά ο Χέλγκασον με πολύ αποτελεσματικό τάκλιν πρόλαβε να διώξει

Ανεβάζει στροφές η ΑΕΚ, αλλά η Λοκομοτίβ αμύνεται σωστά

8′ Πρώτο σουτ του αγώνα από την μεριά της Λοκομοτίβ. Ο Θαπατέρ έπιασε το συρτό σουτ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

Περίπου 4 με 5 χιλιάδες ο κόσμος στις εξέδρες του ΟΑΚΑ

4′ Πρώτη καλή προσπάθεια της ΑΕΚ. Ο Σιαλμάς έκανε την επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά και ο Ίλιτς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ

1′ Έναρξη του αγώνα

ΑΕΚ (Κωστένογλου):
Αραμπατζής, Λαγός, Γεωργέας, Χέλγκασον, Μανωλάς, Μάκος, Γκέντσογλου, Σιαλμάς, Μπερνς, Χοσέ Κάρλος, Μπέλεκ.

Λοκομοτίβ (Κουσέιρο):
Γκιγέρμε, Ζαπατέρ, Μπούρλακ, Γκλουσάκοφ, Ιμπρισιτς, Ομπίνα, Ιγκνατίεφ, Ιλιτς, Τορμπίνσκι, Ντούριτσα, Σίσκιν

* Το 13ο ματς με ομάδα από την Ρωσία θα είναι το αποψινό για τον “δικέφαλο” και το 7ο με ομάδα από την πρωτεύουσα της χώρας, την Μόσχα. Οι αριθμοί δεν είναι με το μέρος της ΑΕΚ και αυτό γιατί η Ένωση έφυγε μόνο 2 φορές με τη νίκη, στα 13 ματς.

Η πρώτη ήταν το 76′ και η τελευταία πριν από είκοσι χρόνια, το 1991. Στα υπόλοιπα ματς μετράει τρεις ισοπαλίες και 7 ήττες έχοντας δεχτεί 21 γκολ. Η ίδια έχει πετύχει μόλις 10 γκολ δείγμα του μπλοκαρίσματος της ομάδας απέναντι στους Ρώσους.