ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0

Η ΑΕΚ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης και θέλει μόνο τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό την τελευταία αγωνιστική για να πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΓΝΑ. Οι φίλοι της ΑΕΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και πανηγυρίζουν τη νίκη της ομάδας τους μαζί με τους παίκτες. Αντικείμενο λατρείας ο Νίκος Λυμπερόπουλος.

87′ Ο Δέλλας στη θέση του Βάργκας.

85′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ασίστ του Γκούντγιονσεν, εξαιρετικό πλασέ του Λεονάρντο.

83′ Ο Γκούντγιονσεν σούταρε αλλά ο Κρέσιτς έδιωξε.

82′ Άστοχο φάουλ του Λίνο.

80′ Ο Φούντας στη θέση του Καφέ.

80′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βάργκας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

78′ ΚΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Λαγό.

76′ Ο Παπάζογλου στη θέση του Αποστολόπουλου.

72′ Σουτ του Λαγού, μπλόκαρε ο Κρέσιτς.

70′ Ο Γκούντγιονσεν στη θέση του Κάρλος.

69′ Συρτό σουτ του Λίνο, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κωνσταντόπουλος.

64′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Γκαρσία έκανε δυνατό μαρκάρισμα στον Βάργκας, ο Κουκουλάκης άφησε το πλεονέκτημα και μόλις ολοκληρώθηκε η φάση έδειξε τη δεύτερη κίτρινη στον Ουρουγουανό. Ο Γκραρσία φεύγοντας από το γήπεδο έπιασε από το λαιμό τον Κοντοέ. Ο διαιτητής έδειξε κίτρινη στον αμυντικό της ΑΕΚ.

62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο σέντραρε, ο Ίβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κωνσταντόπουλος με εντυπωσιακή επέμβαση έσωσε την ομάδα του.

61′ Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Γεωργιάδη.

60′ Ο Κρέσιτς στη θέση του τραυματία Χαλκιά.

54′ Ο Λυμπερόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο Λίνο του πήρε τη… μπουκιά από το στόμα.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Βάργκας.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

38′ Σουτ του Κάρλος, ο Τσιρίλο έκανε το τάκλιν και έδιωξε σε κόρνερ.

37′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Λάθος γύρισμα του Γεωργέα, ο Νιμανί πετάχτηκε αλλά ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε το πλασέ του.

33′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Λυμπερόπουλος σκοράρει στο τελευταίο του ματς μπροστά στους οπαδούς της ΑΕΚ. Ο Λαγός πλάσαρε, ο Χαλκιάς απέκρουσε ασθενώς και ο “Λύμπε” με προβολή άνοιξε το σκορ.

21′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία ο οποίος θα χάσει το ματς κόντρα στον Ατρόμητο.

18′ Γύρισμα του Αποστολόπουλου, μπλόκαρε ο Κωνσταντόπουλος.

16′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο, με τον Χαλκιά να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει.

14′ Σουτ του Νιμανί που έφυγε λίγο άουτ.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστολόπουλο.

Σέντρα στον αγώνα

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Μανωλάς, Γεωργέας, Λαγός, Καφές (80′ Φούντας), Μάκος, Χοσέ Κάρλος (70′ Γκούντγιονσεν), Βάργκας (87′ Δέλλας), Λυμπερόπουλος, Λεονάρντο.

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Χαλκιάς (60′ Κρέσιτς), Αποστολόπουλος (76′ Παπάζογλου), Τσιρίλο, Μάλεζας, Λίνο, Γκαρσία, Γεωργιάδης (61′ Σαλπιγγίδης), Φωτάκης, Ίβιτς, Νιμανί, Αθανασιάδης.