15oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Η ΑΕΚ με το “χρυσό” γκολ του Σταματή πήρε την τρίτη της φετινή νίκη.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

94′ Ο Φούντας έχει τραυματιστεί και κουτσαίνει, ενώ ο Γκερέιρο είδε κίτρινη για διαμαρτυρία και στον Κωνσταντόπουλο για καθυστέρηση.

93‘ Κίτρινη κάρτα στον Πάντο.

91′ Κίτρινη κάρτα στον Παυλή.

88′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

86′ Ο Γιάκος στη θέση του Τσουκαλά.

82′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Σταματής εκμεταλλεύτηκε το φάουλ του Φούντα και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

81′ Ο Κεϊτά στη θέση του Λίλα.

80′ Ο Ρίκκα στη θέση του Αρκούδα και ο Βίλα αντί του Γεωργίου.

67′ Ο Σταματής στη θέση του Φουρτάδο.

63′ Ο Γιάγκο στη θέση του τραυματία Κοτσαρίδη.

Η ΑΕΚ όπως και στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου είναι καλύτερη από τον ΠΑΣ αλλά δεν μπορεί να φτάσει στην περιοχή του Φεγκρούς.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Λίλα.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Φούντα.

48′ Ωραία κίνηση του Φούντα, ο οποίος σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Κοροβέσης επέλεξε να ολοκληρώσει μόνος του, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

37′ Ο Φεγκρούς έπεσε στη γωνία και έπιασε το πέναλτι του Γκερέιρο.

35′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΕΚ. Μετά από συνεχόμενα λάθη των παικτών του ΠΑΣ, ο Παυλής τσίμπησε τη μπάλα και ο Φεγκρούς τον ανέτρεψε. Κίτρινη κάρτα στον μαροκινό πορτιέρο.

32′ Ο Κοτσαρίδης έκανε το σουτ με το αριστερό και ο Φεγκρούς μπλόκαρε με διπλή πρσπάθεια.

29′ Σουτ του Κοροβέση, μπλόκαρε ο Κωνσταντόπουλος.

26′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο αμαρκάρισρος Μιχαήλ με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, ο ΠΑΣ έχει αναλάβει την πρωτοβουλία και προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση.

17′ H πρωτη ευκαιρία του ΠΑΣ στο ματς. Μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Ντε Βινσέντι αλλά ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε το πλασέ του αργεντινού.

8′ Μακρινό και άστοχο σουτ του Γκερέιρο.

2′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Εξαιρετική επίθεση της Ένωσης. Ο Φουρτάδο πάσαρε στον Γκερέιρο, ο οποίος γύρισε στον Φούντα που δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να πετύχει το τρίτο του φετινό γκολ.

Σέντρα στον αγώνα

Οι παίκτες της ΑΕΚ και ο Έβαλντ Λίνεν καταθέτουν λουλούδια μπροστά από τη θύρα των οργανωμένων για τον αδικοχαμένο φίλαθλο της Ένωσης που έχασε τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα, πριν τον αγώνα με τον Λεβαδειακό.

ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλους, Κοντοές, Βλάχος, Αρκούδας (80′ Ρίκκα), Κουτρουμπής, Γκερέιρο, Φέτσης, Φούντας, Κοτσαρίδης (63′ Γιάγκο), Παυλής, Φουρτάδο (67′ Σταματής).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Λίλα (81′ Κεϊτά), Πάντος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ίλιτς, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου (80′ Βίλα), Τσουκαλάς (86′ Γιάκος), Κολοβέτσιος, Κοροβέσης.

Διαιτητής: Δημήτρης Στυλιάρας