Ειδήσεις ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΟΑΕΔ· ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2017 Συννεφιά 12 Αθήνα Αναλυτικά

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-0

Τελευταία ενημέρωση: 11.03.2012 | 21:39
Πρώτη δημοσίευση: 11.03.2012 | 17:30

Η ΑΕΚήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής, αφού επικράτησε του Παναθηναϊκού με 2-0, χάρις τα τέρματα των Λεονάρντο και Κλωναρίδη.

ΛΗΞΗ αγώνα

90+2' Κίτρινη κάρτα για τον Μανωλά

90+1' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Κλωναριδης βγήκε τετ-α-τετ αλλά αυτή τη φορά ο Καρνέζης απέκρουσε, στην συνέχεια ο Μάκος σούταρε εκτός περιοχής με τον Καρνέζη εξουδετερωμένο, αλλά η μπάλα εφυγε πολύ άουτ.

90' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον από δεξιά, κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πάνω από την εστία της ΑΕΚ

87' Σημαντική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη από αριστερά, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Καντέ, η μπάλα έφυγε άουτ

84' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάο

Μετά από 6 μήνες απουσίας του, ο Σωτήρης Νίνης επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους

80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. O Νίνης στη θέση του Κατσουράνη

74' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπέλεκ στη θέση του Λυμπερόπουλου

73' Μετά από φάση διαρκείας ο Κατσουράνης επιχείρησε το σουτ από ευνοϊκή θέση, η μπάλα κόντραρε και ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε

Μόλις βγήκε ο Μαρίνος, ο Παναθηναϊκός δέχτηκε γκολ από τα δεξιά της άμυνας του

72' Κίτρινη κάρτα στον Κλωναρίδη για τον τρόπο που πανηγύρισε το γκολ

71' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0. Κάθετη πάσα του Λαγού για τον Λυμπερόπυλο, αυτός άφησε για τον Κλωναρίδη που στο τετ-α-τετ δεν αστόχησε

70' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καραγκούνης στη θέση του Μαρίνου

70' Σέντρα του Καράμπελα, κεφαλιά του Λυμπερόπουλου πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

69' Κόρνερ από τον Κλέιτον, ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στα χέρια του Κωνσταντόπουλου

66' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λαγός στη θέση του Καφέ

65' Μακρινό σουτ του Κλέιτον, η μπάλα στα χέρια του Κωσταντόπουλου

65' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κλέιτον στη θέση του Κουίνσι

63' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Σιαλμά

60' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Μαρίνου από δεξιά, κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κωνσταντόπουλου. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ζήτησε πέναλτι για κράτημα του Γεωργέα

57' Ψιλοκρεμαστό σουτ του Μάκου, έξω απ' την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ

Σοκ για τον Παναθηναϊκό, αφού πλέον καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 εάν θέλει να διατηρηθεί σε τροχιά τίτλου

49' Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο για τον τρόπο που πανηγύρισε το γκολ

48' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0. Ξυπνούν... αναμνήσεις από το περσινό γκολ του Μίτσελ στον Καρνέζη. Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο, ο Καρνέζης δεν υπολόγισε σωστά, η μπάλα έσπασε δίπλα απ' το χέρι του και κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας του Παναθηναϊκού

47' Σημαντική επέμβαση του Κωσταντόπουλου σε σουτ του Κατσουράνη

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο ΟΑΚΑ

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Βάργκας από δεξιά, ο Λεονάρντο αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καρνέζη

45' κακό μακρινό σουτ του Ζέκα, η μπάλα πέρασε άουτ

43' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα

ΦΩΤΟ Newsports

40' Σουτ του Λυμπερόπουλου από πλάγια θέση δεξιά, ο Καρνέζης μπλόκαρε σταθερά

36' Κίτρινη κάρτα στον Μαρίνο για φάουλ στον Σιαλμά

28' Σέντρα του Γεωργέα από τα δεξιά, ο Λεονάρντο έπιασε με τη μία το σουτ μέσα απ' την περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά η μπάλα έσκασε και πήγε εύκολα στα χέρια του Καρνέζη

23' Μακρινό σουτ του Ζέκα, η μπάλα κόντραρε στον Κοντοέ και πέρασε κόρνερ

23' Κίτρινη κάρτα στον καράμπελα για δυνατό μαρκάρισμα στον Ζέκα

20' Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά, κεφαλιά του Σιμάο στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

18' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Σιαλμάς έκανε το σουτ από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Μαρίνο πήρε περίεργη τροχιά, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καρνέζη και κατέληξε κόρνερ

15' Δεύτερο σουτ από τον Λυμπερόπουλο -έξω απ' την περιοχή- η μπάλα στα χέρια του Καρνέζη

Αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις των δυο ομάδων

10' Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη, για φάουλ στον Καφέ

9' Ο Λεονάρντο έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ από την δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Καρνέζης με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ

8' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Κάθετη μπαλιά του Κατσουράνη, ο Χριστοδουλόπουλος κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μακριά από την εστία του Κωνσταντόπουλου

5' Πρώτο σουτ στο ματς. Ο Λυμπερόπουλος σούταρε από μακριά, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

1' Σέντρα του Λεονάρντο από δεξιά, ο Καρνέζης βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε, πριν γίνει απειλητικός ο Σιαλμάς

Έναρξη του αγώνα

ΑΕΚ (Κωστένογλου): Κωνσταντόπουλος,Καφές, Κοντοές, Μανωλάς, Λεονάρντο, Σιαλμάς, Μάκος, Καράμπελας, Βάργκας, Γεωργέας, Λυμπερόπουλος

Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Καρνέζης, Καντέ, Τοτσέ, Χριστοδουλόπουλος, Κουίνσι, Ζέκα, Μπιάρσμιρ, Μαρίνος, Σιμάο, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος

Διαιτητής: Κουκουλάκης

Περίπου 25.000 κόσμου στο γήπεδο

Οι δύο ομάδες βγαίνουν -επιτέλους- στον αγωνιστικό χώρο.

ΦΩΤΟ  Newsports

Λίγο πριν τις 7:30 μπήκαν οπαδοί στον αγωνιστικό χώρο από την θύρα των οργανωμένων. Αυτό καθυστερεί την έναρξη του αγώνα. Γίνονται εκκλήσεις από τα μεγάφωνα, προκειμένου να πάνε οι οπαδοί στις εξέδρες και να αρχίσει ο αγώνας.

Μπροστά από το πέταλο των οργανωμένων της ΑΕΚ σηκώθηκε πανό το οποίο ήταν εναντίον του Ντέμη Νικολαΐδη και έγραφε "Εσύ είσαι η αιτία όλου του κακού, Ντέμη οπαδέ του χαφιεδισμού". Από το υπόλοιπο γήπεδο ακούγονται αποδοκιμασίες και συνθήματα "Έ-έ-ένωση"! Το πανό αποσύρθηκε μετά από αποδοκιμασίες των υπόλοιπων οπαδών

* Περίπου 20.000 οπαδοί της ΑΕΚ βρίσκονται στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου.

* Ο Νίκος Κωστένογλου επεφύλαξε εκπλήξεις στη σύνθεση της ΑΕΚ, αφού δεν υπάρχει σ' εκείνη ο Δέλλας (δεν είναι μάλιστα ούτε στην αποστολή, αφού είχε ενοχλήσεις στην γάμπα) ενώ τερματοφύλακας θα είναι ο Κωνσταντόπουλος και όχι ο Αραμπατζής.

* Θύμα... ίωσης ο Σαριέγκι. Ο Βάσκος ήταν να ξεκινήσει βασικός, αλλά έμεινε εκτός αποστολής και τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Καντέ. Στην αποστολή μπήκε ο Πετρόπουλος.