ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-0

Η ΑΕΚ έβαλε φωτιά στη μάχη των πλέι οφ, νίκησε με 2-0 τον Παναθηναϊκό και πλησίασε στους 2 βαθμούς από την κορυφή.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93′ Κίτρινη κάρτα για τον Μανωλά.

80′ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης πήρε τη μπάλα από τα αριστερά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ από πολύ δύσκολη θέση διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

78′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούν που πέρασε άουτ.

74′ ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ. Ο Κοντοές έκανε τη σέντρα, ο Λεονάρντο αμαρκάριστος σημάδεψε το δοκάρι.

72′ Ο Γκούντγιονσεν στη θέση του Λυμπερόπουλου.

68′ Ο Πετρόπουλος στη θέση του Τοτσέ.

63′ Ο Ρίκκα στη θέση του τραυματία Μάκου.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Καφέ.

56′ Ο Βύντρα βγήκε από τα αριστερά αλλά επέλεξε να κάνει από πλάγια το σουτ και αστόχησε.

52′ Σουτ του Χριστοδουλόπουλου, έδιωξε ο Κωνσταντόπουλος.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Κίτρινη στον Σιμάο.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χριστοδουλόπουλος έκανε την παράλληλη σέντρα αλλά ο Τοτσέ που έκανε την προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ.

37′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο εκτέλεσε φάουλ, ο Λυμπερόπουλος πετάχτηκε αλλά δεν βρήκε τη μπάλα και ο Καρνέζης έπεσε στη γνωία του διώχνοντας σε κόρνερ.

35′ Η ΑΕΚ φωνάζει για πέναλτι. Ο Κοντοές σέντραρε η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Βύντρα που φαίνεται να πατάει τη γραμμή της περιοχής.

33′ Κεφαλιά του Μπουμσόνγκ έφυγε άουτ.

29′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Γρηγόρης Μάκος με σουτ έξω από την περιοχή, μετά από κόρνερ σημάδεψε τη γωνία του Καρνέζη και άνοιξε το σκορ.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Μπουγαϊδη.

24′ Ο Καραγκούνης στη θέση του τραυματία Νίνη.

13′ Ο Σεϊταρίδης στη θέση του τραυματία Σπυρόπουλου.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Τοτσέ.

8′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίνη που πέρασε λίγο άουτ.

2′ Κεφαλιά του αμαρκάριστου Σιμάο, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Σέντρα στον αγώνα

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Μανωλάς, Μπουγαϊδης, Καράμπελας, Γεωργέας, Καφές, Μάκος (63′ Ρίκκα), Λεονάρντο, Σιαλμάς, Λυμπερόπουλος (72′ Γκούντγιονσεν).

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Καρνέζης, Βύντρα, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος (13′ Σεϊταρίδης), Βιτόλο, Σιμάο, Νίνης (24′ Καραγκούνης), Κουίνσι, Χριστοδουλόπουλος, Τοτσέ (68′ Πετρόπουλος).

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος