15oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – Πλατανιάς 1-0

Η ΑΕΚ πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα χάρη στο παρθενικό γκολ του Φούντα στη Σούπερ Λίγκα.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93′ Σουτ του Γκερέιρο που κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Αναστασάκο.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη.

83′ Ο Αρκούδας στη θέση του Φούντα.

77′ Ο Ντράμι αντί του Ουκάρ και ο Παυλής στη θέση του Φουρτάδο.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Φέτση.

72′ Ο Παληγεώργος στη θέση του Αργυρόπουλου.

66′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Φούντας πήρε την ασίστ από τον Γκερέιρο και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για πρώτη φορά στη Σούπερ Λίγκα.

64′ Κεφαλιά του Φουρτάδο από καλή θέση που έφυγε άουτ.

59′ Ο Γκερέιρο στη θέση του Παπαδημητρίου.

58′ Ο Γκονζάλες στη θέση του Κάλαϊτζιτς.

51′ Από πλάγια θέση ο Λαγός έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να σημαδέχει την εστία.

50′ Η καλύτερη ευκαρία στο ματς. Ωραία αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Παπαδημητρίου να γυρίζει στον Κορδέρο αλλά το σουτ του Ισπανού έφυγε λίγο πάνω από την εστία.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

39′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φούντα που έφυγε άουτ.

20′ Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας όμως δεν μπορεί να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

5′ Ο Κάλαϊτζιτς σούταρε αλλά ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε εύκολα.

Σέντρα στον αγώνα

ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γιάγκο, Κορδέρο, Λαγός, Φουρτάδο (77′ Παυλής), Φούντας (83′ Αρκούδας), Φέτσης, Βλάχος, Παπαδημητρίου (59′ Γκερέιρο), Κουτρουμπής.

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κηπουρός, Αργυρόπουλος (72′ Παληγεώργος), Τζάνης, Κανακούδης, Αναστασάκος, Μαραγκουδάκης, Αγκιλέρα, Κάλαϊτζιτς (58′ Γκονζάλες), Ουντότζι, Ουκάρ (77′ Ντράμι), Ποτουρίδης.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας),