ΤΕΛΙΚΟ: Άρσεναλ – Ολυμπιακός 3-1

ΦΩΤΟ REUTERS.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον θα πάει στη Γαλλία για να παίξει με τη Μονπελιέ έχοντας ως μοναδικό στόχο τη νίκη. Σάλκε – Μονπελιέ 2-2 στο άλλο ματς.

93′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ. Ο Ράμσεϊ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Μέγιερι.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μονπελιέ στο 90 ισοφαρίζει σε 2-2 τη Σάλκε.

89′ Σουτ του Ράμσεϊ άουτ.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Καθόρλα γύρισε στον Ζιρού αλλά το πλασέ του Γάλλου κόντραρε πάνω στον Μανιάτη.

83′ Σέντρα του Γουόλκοτ, ο Ζιρού έκανε την προβολή αλλά ο Μέγιερι μπλόκαρε.

80′ Ζιρού και Ράμσεϊ στη θέση των Ζερβίνιο, Ποντόσλκι. Και ο Πάντελιτς στο ματς αντί του Μασάντο.

73′ Ο Ιμπαγάσα στη θέση του Ντιακιτέ/ Ο Σιόβας γυρίζει στην άμυνα και ο Μανωλάςθα παίξει ως δεξιός μπακ.

71′ Μακρινό και άστοχο σουτ του Μασάντο.

70′ Ο Γουόλκοτ στη θέση του Τσάμπερλεϊν.

70′ Σουτ με το αριστερό του Φουστέρ, εύκολα ο Μανόνε.

67′ Ο Αμπντούν στη θέση του Γκρέκο.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Κοσιελνί πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Μέγιερι.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντρέρας.

60′ Από πλάγια θέση ο Μήτρογλου σούταρε αλλά δεν ανησύχησε τον Μανόνε.

56′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ. Ο Ζερβίνιο μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Ποντόλσκι  και ο Γερμανός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι.

54′ Δυνατό σουτ του Μήτρογλου που έφυγε λίγο άουτ.

Η Σάλκε πήρε προβάδισμα (2-1 την Μονπελιέ) στο άλλο ματς του ομίλου χάρη στο πέναλτι του Χούντελαρ στο 53′. Οι Γάλλοι συνεχίζουν με 10 παίκτες.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Ζερβίνιο γύρισε στον Καθόρλα αλλά το πλασέ του Ισπανού από πολύ καλή θέση έφυγε άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Ολυμπιακός δεν πιέστηκε ιδιαίτερα από την Άρσεναλ, είχε περισσότερες ευκαιρίες από τους “κανονιέρηδες” αλλά βρέθηκε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πίσω στο σκορ από το “φτηνό” γκολ που δέχτηκε. Η αντίδραση του όμως ήταν άμεση και χάρη στο τέρμα του Μήτρογλου ισοφάρισε.

45′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Γκρέκο έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Μήτρογλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Άρσεναλ.

44′ Λάθος της άμυνας της Άρσεναλ, αλλά ο Μασάντο βιάστηκε να σουτάρει και ο Μανόνε μπλόκαρε εύκολα.

42′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ. Ο Ζερβίνιο εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μέγιερι.

40′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μασάντο, στην αγκαλιά του Μανόνε.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μανιάτης σέντραρε και ο Μασάντο από τη μικρή περιοχή αστόχησε.

30′ Η καλύτερη φάση για τον Ολυμπιακό στο ματς. Ο Μασάντο γύρισε στον Μήτρογλου ο οποίος σούταρε με τη μία, αλλά ο Μανόνε έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Κοσιελνί.

Στο άλλο ματς η Σάκλε με τον Ντρέξλερ ισοφαρίζει στο 26′.

22′ Δύσκολη κεφαλιά του Μήτρογλου, μπλόκαρε εύκολα ο Μανόνε.

Στο άλλο ματς του ομίλου. Σάλκε – Μονπελιέ 0-1 (13′ Φανα)

12′ Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Καθόρλα, με τον Μέγιερι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Συνεχόμενα λάθη της άμυνας του Ολυμπιακού τα οποία δεν τα πλήρωσε.

6′ Πολύ άστοχο σουτ του Μασάντο.

5′ Ο Μανόνε έκαν λάθος, ο Φουστέρ πήρε τη μπάλα, σούταρε αλλά οι αμυντικοί της Άρσεναλ τον πρόλαβαν.

Η βροχή ξεκίνησε στο Έμιρειτς

Ο Φουστέρ παίζει δεξιά και ο Γκρέκο αριστερά στη μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού. Ο Μασάντο παίζει μπροστά από τους Σιόβα και Μανιάτη.

Σέντρα στον αγώνα

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Μανόνε, Βερμάελεν, Κοσιελνί, Τζένκινσον, Γκιμπς, Αρτέτα, Τσάμπερλεϊν (70′ Γουόλκοτ), Καθόρλα, Κοκελιν, Ποντόλσκι (80′ Ράμσεϊ), Ζερβίνιο (80′ Ζιρού).

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Μέγιερι, Ντιακιτέ (73′ Ιμπαγάσα), Κοντρέρας, Μανωλάς, Χολέμπας, Σιόβας, Μανιάτης, Γκρέκο (67′ Αμπντούν), Μασάντο (80′ Πάντελιτς), Φουστέρ, Μήτρογλου

Διαιτητής: Σβεν Όντβαρ Μουν (Νορβηγός)

Ο Ζαρντίμ επέλεξε να κρατήσει στον πάγκο τον Μοντέστο ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού τις προηγούμενες ημέρες και να βάλει για πρώτη φορά στην ενδεκάδα τον Ντιακιτέ. Ως αμυντικός μέσος αναμένεται να παίξει ο Σιόβας μαζί με τους Μανιάτη και Γκρέκο.

– Ο Αρσέν Βενγκέρ είναι τιμωρημένος από πέρυσι και δεν θα βρίσκεται στον πάγκο της Άρσεναλ.

– O Ολυμπιακός έχει παίξει μόλις μία φορά στο παρελθόν στις 3 Οκτωβρίου στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το 2007 επικράτησε στη Βρέμη με 3-1 της Βέρντερ πανηγυρίζοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

– Ο Ολυμπιακός έχει αγωνιστεί άλλες 10 φορές στην Αγγλία στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Και στις 10 έχει γνωρίσει την ήττα ενώ έχει σκοράρει μόλις 2 φορές (Ο Ριβάλντο κόντρα στην Λίβερπουλ το 2004 και πέρυσι ο Φουστέρ κόντρα στην Άρσεναλ).

– Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί 4 φορές αντιμέτωπες και έχουν πάρει τα ματς στην έδρα τους.

– Η Άρσεναλ υποδέχεται για 8η φορά ελληνική ομάδα στο Λονδίνο, με απολογισμό 5 νίκες και 2 ισοπαλίες 1-1.