ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα – Ρωσία 1-0

ΦΩΤΟ REUTERS.
Επική πρόκριση για την Εθνική μας που κόντρα σε όλα τα προγνωστικά νίκησε με 1-0 την Ρωσία χάρη στο γκολ του Γιώργου Καραγκούνη, ο οποίος συμπλήρωσε 120 συμμετοχές και προκρίθηκε στα προημιτελικά του EURO.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Προκρίθηκε η Ελλάδα. Ξέφρενο γλέντι έχουν στήσει οι διεθνείς.

Λίγα δευτερόλεπτα ακόμη. Η Τσεχία προκρίθηκε αφού νίκησε με 1-0 την Πολωνία. Κίτρινη στον Χολέβας που χάνει το επόμενο ματς.

4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Αδύναμη κεφαλιά του Σιρόκοφ, μπλόκαρε εύκολα ο Σηφάκης.

89′ Ο Τζαγκόεφ έκανε το σουτ αλλά οι διεθνείς αμύνθηκαν και πάλι σωστά.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ρωσία. Ο Αρσάβιν σέντραρε, ο Τζαγκόεφ έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Σηφάκη.

83′ Ο Νίνης στη θέση του Σαλπιγγίδη.

81′ Ο Ιζμαίλοφ στη θέση του Ανιουκόφ.

80′ Ωραίο γύρισμα του Σαλπιγγίδη, αλλά ο Χολέβας δεν πρόλαβε.

Η Τσεχία προηγείται με 1-0 της Πολωνίας και με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα προκρίνονται η Τσεχία και η Ελλάδα.

75′ Δυνατό σουτ του Ντενίσοφ, ο Σηφάκης μπλόκαρε τη μπάλα.

72′ Ο Πογκρέμπνιακ στη θέση του Γκλουσάκοφ.

71′ Κίτρινη στον Τζαγκόεφ.

70′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Τζαβέλλας με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ σημάδεψε τη συμβολή των δοκών.

69′ Κίτρινη κάρτα στον Ζιρκόφ.

66′ Ο Μάκος στη θέση του Καραγκούνη. Ο αρχηγός της Εθνικής συμπλήρωσε 120 συμμετοχές, πέτυχε το γκολ και ήρθε η ώρα να ξεκουραστεί.

64′ Ο Χολέβας στη θέση του Γκέκα. Ο Σαμαράς στην κορυφή της επίθεσης.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη για θέατρο. Ο Καραγκούνης αν περάσει η Εθνική δεν θα αγωνιστεί στον προημιτελικό.

60′ Κεφαλιά του Γκέκα, ο Σαλπιγγίδης δεν εφτασε τη μπάλα.

59′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Εξαιρετική κίνηση του Τοροσίδη ο οποίος σέντραρε αλλά πριν η μπάλα φτάσει στον Γκέκα, ο Ανκιούκοφ έδιωξε.

57′ Καλό σουτ του Ντενίσοφ που έφυγε λίγο άουτ.

51′ Σουτ του Σιρόκοφ από καλή θέση που έφυγε άουτ.

50′ Ατομική προσπάθεια του Σαμαρά, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Παβλιουτσένκο στη θέση του Κερζακόφ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Οι διεθνείς αφιέρωσαν το γκολ στον Αβραάμ Παπαδόπουλο, ΦΩΤΟ REUTERS.

45+2′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ, Τραγικό λάθος του Ζιρκόφ, ο Καραγκούνης μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ νίκησε τον Μαλαφέεφ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, στο ημίχρονο Τσεχία – Πολωνία 0-0.

41′ Ωραίο σουτ του Ζιρκόφ, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

40′ Σουτ του Γκλουσακόφ, ο Παπασταθόπουλος έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

38′ Κεφαλιά πάσα του Τζαγκόεφ αλλά ο Κερζακόφ έπιασε… αέρα.

35′ Ο ρυθμός έχει πέσει, η Ρωσία έχει αναλάβει τα ηνία του αγώνα εδώ και 20 λεπτά αλλά η Εθνική μας αμύνεται εξαιρετικά.

25′ Σουτ του Σιρόκοφ, η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και έφυγε κόρνερ.

20′ Κι άλλο σουτ αυτή τη φορά του Αρσάβιν που έφυγε άουτ.

19′ Σουτ του Τζαγκόεφ, ο Σηφάκης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

17′ Ο Ζιρκόφ πέρασε σαν σταματημένο τον Παπασταθόπουλο. γύρισε την μπάλα στο πέναλτι αλλά ο Κατσουράνης πρόλαβε και έδιωξε. Εξαιρετικός ρυθμός στο ματς.

14′ Γέμισμα του Παπασταθόπουλου, ο Γκέκας δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και η μπάλα παραλίγο να πέρναγε πάνω από τον Μαλαφέεφ.

13′ Εξαιρετικό σουτ του Κερζακόφ που έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Σηφάκη.

12′ Πολύ άστοχο σουτ του Τζαγκόεφ.

10′ Η απάντηση της Ρωσίας στην ευκαιρία του Κατσουράνη. Ο Σιρόκοφ σέντραρε, ο Αρσάβιν έκανε την προβολή αλλά ο Σηφάκης ήταν σε ετοιμότητα.

7′ Νέο κόρνερ του Καραγκούνη, ο Τοροσίδης σούταρε αλλά οι αμυντικοί της Ρωσίας έδιωξαν. Καλό ξεκίνημα για την Εθνική.

6′ Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κατσουράνης με πανέξυπνο γύρισμα στο πρώτο δοκάρι έψαξε τον Σαλπιγγίδη αλλά ο Μαλαφέεφ τελευταία στιγμή έδιωξε.

2′ Ο Αρσάβιν προσπάθησε να κάνει το σουτ, δεν βρήκε καλά τη μπάλα και ο Σηφάκης πρόλαβε τον Σιρόκοφ.

Σέντρα στον αγώνα

Ελλάδα: Σηφάκης, Τζαβέλλας, Τοροσίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μανιάτης, Καραγκούνης (66′ Μάκος), Κατσουράνης, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης (83′ Νίνης), Γκέκας (64′ Χολέβας).

Ρωσία: Μαλαφέεφ, Ανιούκοφ (81′ Ιζμαίλοφ), Ιγκνάσεβιτς, Ζιρκόφ, Μπερεζούτσκι, Σιρόκοφ, Ντενίσοφ, Τζαγκόεφ, Γκλουσάκοφ (72′ Πογκρέμπνιακ), Αρσάβιν, Κερζάκοφ (46′ Παβλιουτσένκο).

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον

Ο Γιώργος Καραγκούνης έφτασε τις 120 συμμετοχές με την Εθνική ομάδα και ισοφάρισε τον Θοδωρή Ζαγοράκη.

ΦΩΤΟ REUTERS

Αυστηροί οι έλεγχοι της αστυνομίας, ΦΩΤΟ REUTERS.

ΦΩΤΟ UEFA.COM

Οι δύο ομάδες βρίσκονται ήδη στο Εθνικό στάδιο της Βαρσοβίας.

Ρώσοι φίλαθλοι φτάνουν στο Εθνικό στάδιο της Βαρσοβίας, ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Εθνική αφήνει πίσω τις κακές εμφανίσεις στους δύο πρώτους αγώνες της και θέλει να πάρει τη νίκη που θα τη φέρει στους “8” του Euro.

Η Ρωσία ήταν η τελευταία αντίπαλος της Ελλάδας και στον όμιλο του Euro 2004, αλλά τότε η ήττα με 2-1 μας έδωσε την πρόκριση ενώ σήμερα δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα, εκτός από τη νίκη.

Έλληνες και Πολωνοί φίλαθλοι στη Fanzone, ΦΩΤΟ NEWSPORTS.