ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα – Ρουμανία 1-3

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.
Η Εθνική ηττήθηκε με 3-1 από την Ρουμανία, επί αυστριακού εδάφους, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας ενόψει του Euro 2012.
ΛΗΞΗ αγώνα

86′ Αλλαγή για τη Ρουμανία. Ο Γκριγκόρε στη θέση του Νεάγκου

81′ ΓΚΟΛ για τη Ρουμανία, 1-3. Τραγικό λάθος γύρισμα του Μαλεζά με κεφαλιά, ο Κιπτσίου με προβολή νίκησε τον Καπίνο και έκανε το 1-3.

78′ Αλλαγή για τη Ρουμανία. O Κοτσίς στη θέση του Στάνκου

77′ Τετ-α-τετ του Τόρσε με τον Καπίνο, ο πορτιέρε της Εθνικής έδιωξε

76′ Εκτη και τελευταία αλλαγή για τον Σάντος. Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Τζιόλη

75′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ρουμανία να σκοράρει. Ο Τόρσε έκανε το σουτ απευθείας από το ύψος του πέναλτι, αλλά ήταν πολύ άστοχο.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Κίρικες

65′ Αλλαγή για τη Ρουμανία. Ο Κίπσιου στη θέση του Τανάσε

64′ Αλλαγή για τη Ρουμανία. O Κιρίκες στη θέση του Γκάμαν

63′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Θεοδωρίσης στη θέση του Κονέ

60′ ΓΚΟΛ για τους Ρουμάνους, 1-2. Φοβερό σουτ από τον Τανάσε, πυ δεν άφησε καένα περιθώριο στον καπίνο να αντιδράσει

51′ Κίτρινη κάρτα στον Τζιόλη

49′ Πολύ επικίνδυνο γύρισμα του Τόρζε, η μπάλα πέρασε από τον Καπίνο αλλά ο Ταράσε δεν μπόρεσεί να τη στείλει στα δίχτυα

Aρκετές αλλαγές για την Εθνική.
Σαμαράς, Μήτρογλου, Αβραάμ Παπαδόπουλος και Φωτάκης για την Εθνική, στη θέση των Χαριστέα, Λυμπερόπουλου, Μάκου και Παπασταθόπουλου!

Έναρξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

41′ Άστοχο σουτ του Τόρζε για τη Ρουμανία

33′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Εθνική, 1-1. Με υπέροχη εκτέλεση φάουλ ο Καραγκούνης έφερε το ματς στα ίσα, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπαλγκραντεάν

26′ Ο Σαμαράς σηκώθηκε για ζέσταμα.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Πιντίλι

ΦΩΤΟ Newsit

Καλύτεροι οι Ρουμάνοι μέχρι στιγμής, που πιέζουν σωστά. “Ασύνδετη” εμφανίζεται η Εθνική, που δείχνει για μία ακόμη φορά την αδυναμία που δείχνει στα πρώτα λεπτά κάθε αναμέτρησης

16′ ΓΚΟΛ για τη Ρουμανία, 0-1. Οι Ρουμάνοι βγήκαν στην κόντρα, ο Στάνκουσέντραρε από αριστερά, ο Μαζίλου έκανε “τσαφ” και ο επερχόμενος Τόρζε έπιασε το σουτ και νίκησε τον Καπίνο στην “κλειστή” του γωνία.

ΦΩΤΟ Newsports

Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής, χωρίς κάποια φάση στις δυο εστίες. Υπήρξαν και μερικά σκληρά μαρκαρίσματα από πλευράς Ρουμάνων

Οι Ρουμάνοι προσπαθούν να πιέσουν ψηλά στο ξεκίνημα του αγώνα.

1′ Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καπίνο, Μανιάτης, Γιαννούλης, Παπασταθόπουλος, Μαλεζάς, Τζιόλης, Μάκος, Καραγκούνης, Κονέ, Χαριστέας, Λυμπερόπουλος

Ρουμανία (Βίτορ Πιτούρκα): Μπαλγκραντεάν, Ραπ, Γκοϊάν, Γκαμάν, Ραντου Στεφάν, Τόρζε, Νεάγκου, Πιντίλι, Τανάσου, Μαζίλου, Στάνκου

Διαιτητής: Τόμας Γκανγκ

* Η ανάκρουση των εθνικών ύμνων. Περίπου 300 Έλληνες οπαδοί στο γήπεδο

* Σε ηλικία 17 χρονών γίνεται ο νεότερος που φοράει τη φανέλα με το εθνόσημο στο στήθος και “σπάει” το ρεκόρ του Θωμά Μαύρου! Ο Μαύρος είχε κάνει ντεμπούτο σε ηλικία 17 ετών και εννέα μηνών, σε φιλικό με την Ολλανδία. Ο Καπίνο τον “νικάει”, καθώς είναι 17 χρονών 7 μηνών και 28 ημερών!

* Η Ελλάδα είχε αγωνιστεί ξανά στην μικρή πόλη Άλταχ, τον προηγούμενο Μάϊο απέναντι στην Βόρεια Κορέα. Το ματς τότε είχε λήξει ισόπαλο 2-2 και για την Εθνική είχαν σκοράρει ο Κατσουράνης και ο Χαριστέας.

Η Ρουμανία δεν κατάφερε να προκριθεί στην τελική φάση του Euro της Πολωνίας και της Ουκρανίας