ΤΕΛΙΚΟ: Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-0

Η Ξάνθη έκανε τη μεγάλη έκπληξη, νίκησε τον Ολυμπιακό χάρη στο τέρμα του Βλαχοδήμου.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

89′ Κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Τοροσίδη. Ο Εντιμάρ άπλωσε το χέρι φαίνεται να ρίχνει τον Τοροσίδη μέσα στην περιοχή αλλά ο Κωνσταντινέας τιμώρησε τον αμυντικό του Ολυμπιακού θεωρώντας ότι κάνει θέατρο.

87′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα γύρισε τη μπάλα, ο Πάντελιτς έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε τη μπάλα.

85′ Ο Σουάνης στη θέση του Πόι.

82′ Ο Φουστέρ στη θέση του Αμντούν.

81′ Ο Τοροσίδης σέντραρε αλλά από πολύ κοντά ο Αμπντούν έκανε αδύναμο πλασέ δίνοντας την ευκαιρία στον Βιβιανί να μπλοκάρει.

80′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντιόγο βρέθηκε τετ α τετ με τον Βιβιανί αλλά το πλασέ του Βραζιλιάνου σταμάτησε πάνω στον τερματοφύλακα της Ξάνθης.

70′ Κεφαλιά του Τοροσίδη μπλόκαρε ο Βιβιανί.

70′ Ο Φλίσκας στη θέση του Μαρσελίνιο.

69′ Ο Πάντελιτς έστρωσε στον Ντιόγο αλλά ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

68′ Ο Ντιόγο στη θέση του Ορμπάιθ.

67′ Σουτ του Μανιάτη που έφυγε άουτ.

65′ Κίτρινη στον Βασιλακάκη.

63′ Ο Τοροσίδης στη θέση του Μοντέστο.

58′ Μεγάλη επέμβαση του Βιβιανί στο δυνατό σουτ του Φετφατζίδη.

52′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Βλαχοδήμος πλάσαρε ιδανικά τον Μέγερι και άνοιξε το σκορ. Εξαιρετική ασίστ του Βασιλακάκη.

51′ Κεφαλιά του αμαρκάριστου Μαρκάνο, ο Βιβιανί έδιωξε σε κόρνερ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Μετά από πάρα πολύ ώρα ο Ολυμπιακός απειλεί. Ο Φετφατζίδης έκανε το γύρισμα, ο Αμνντούν έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

17′ Σουτ του Φετφατζίδη έξω από την περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Βιβιανί.

15′ Κεφαλιά του Μοντέστο μετά από εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα έφυγε άουτ.

8′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μαρκόβσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού αλλά… έπιασε αέρα από πολύ καλή θέση.

7′ Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Αμντούν έπαιξε το 1-2 με τον Ιμπαγάσα αλλά από δύσκολη θέση δεν μπόρεσε ο Αλγερινός να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Σέντρα στον αγώνα

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Κομεσίδης, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Εντιμάρ, Μαρσελίνιο (70′ Φλίσκας), Βασιλακάκης, Μαρκόβσκι, Πόι (85′ Σουάνης), Ντάνι, Βλαχοδήμος.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγερι, Μοντέστο (63′ Τοροσίδης), Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Ορμπάιθ (68′ Ντίογο), Μανιάτης, Ιμπαγάσα, Φετφατζίδης, Αμντούν (82′ Φουστέρ), Πάντελιτς

Διαιτητής: Κωνσταντινέας