ΤΕΛΙΚΟ: Ξάνθη – ΠΑΟΚ 0-3

Ο Γιώργος Δώνης στο 200ο του ματς στη Σούπερ Λίγκα πανηγύρισε για πρώτη φορά στα Πηγάδια χάρη στα γκολ των Αθανασιάδη, Ρομπέρ και Λάζαρ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα πάνω στον Γλύκο.

89′ Ο Ιντζίδης στη θέση του Ρομπέρ.

88′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Λάζαρ μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

86′ Ο Γιάννου στη θέση του Λόρενς.

81′ Νέα επέμβαση του Βιβιανί. Ο Λόρενς έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά ο τερματοφύλακας της Ξάνθης ήταν στη σωστή θέση.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης έφυγε απέναντι στον Βιβιανί αλλά ο τερματοφύλακας της Ξάνθης τον νίκησε στο τετ α τετ.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Λαζαρ.

76′ Σουτ του Μαρσελίνιο που έφυγε άουτ.

71′ Ο Καζούμπα στη θέση του Μπαξεβανίδη και ο Σταφυλίδης αντί του Λίνο.

67′ Ο Μαρίν σέντραρε, ο Γλύκος βρήκε ελάχιστα τη μπάλα και ο Έττο πρόλαβε τον Μαρκόφσκι, σώζοντας την ομάδα του.

63′ Σουτ του Κάτσε, στην αγκαλιά του Βιβιανί.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσικά.

56′ Ο Μάνταλος στη θέση του Ονουάτσι και ο Μαρίν αντί του Πλατέλλα.

54′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Ρομπέρ μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, πέρασε τον Μπέρτο και με δεξί σουτ νίκησε τον Βιβιανί.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Κίτρινη κάρτα στον Ονουάτσι.

40′ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Ντάνι έκλεψε τη μπάλα, τη γύρισε στον Μαρσελίνιο αλλά η προβολή του τελευταίου, σε κενή εστία, έφυγε άουτ.

29′
Κίτρινη κάρτα στον Έττο.

23′ Ο Μαρσελίνιο μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του κόντραρε στον Κουμάλο.

22′  Η Ξάνθη πιέζει. Ο Βασιλακάκης πάσαρε στον Ονουάτσι αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν αδύναμο.

14′ Κίτρινη κάρτα στον Λίνο.

10′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Στο 100ο του ματς με τη φανέλα του ΠΑΟΚ ο Αθανασιάδης νίκησε τον Βιβιανί.

9′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΟΚ. Ο Κομεσίδης ανέτρεψε τον Κάτσε και ο Σιδηρόπουλος έδωσε πέναλτι.

Σέντρα στον αγώνα.

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Μπαξεβανίδης (71′ Καζούμπα), Μπέρτος, Βάλλας, Κομεσίδης, Μαρσελίνιο, Ονουάτσι (56′ Μάνταλος), Μαρκόφσκι, Πλατέλλας (56′ Μαρίν), Βασιλακάκης, Ντάνι.