ΤΕΛΙΚΟ: Καβάλα – ΑΕΚ 2-1

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Η Ένωση δοκιμάζεται στην Καβάλα στο ματς που ρίχνει την αυλαία της 11ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14′ με τον Βουτσίσεβιτς και ο Ονουάτσι στο 46′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Σκόκο στο 85΄ μείωσε το σκορ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93′ Κίτρινη στον Νασούτι.

92′ Κίτρινη στον Λαγό.

91′ Ο Αλεξάντροβιτς στη θέση του Ονουάτσι.

89′ Κίτρινη στον Ντουκρόκ.

89′ Κίτρινη στον Σάχα για διαμαρτυρία.

85′ Κάθετη Γκέντσογλου για Σκόκο, έμεινε όρθιος στην περιοχή και τελείωσε ιδανικά τη φάση μειώνοντας σε 2-1.

84′ Εκτέλεση φάουλ του Σκόκο κεφαλιά Νασούτι στα χέρια του Γκαλίνοβιτς.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Μπλάνκο.

75′ Ο Ντουκρόκ στη θέση του Βουτσίσεβιτς.

74′ Απευθείας φάουλ του Λεονάνρτο άουτ.

73′ Κίτρινη στον Τόμασιτς.

70′ Τραυματίστηκε ο Καφές, δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα και η ΑΕΚ για ένα 20λεπτο θα παίζει με παίκτη λιγότερο καθώς έχουν πραγματοποιηθεί και οι τριες αλλαγές.

66′ Σουτ Λυμπερόπουλου, από τις κόντρες ευνοήθηκε ο Μπλάνκο με γυριστό σουτ ανάγκασε τον Γκαλίνοβιτς να διώξει σε κόρνερ.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Σκόκο.

61′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιέ, έδιωξε με το ένα χέρι ο Σάχα.

56′ Αναγκαστική αλλαγή για την Καβάλα. Σιόντης αντί Πετκάκη.

55′ Ο Λυμπερόπουλος πήρε τη θέση του λεονάρντο.

53′ Σέντρα Σκόκο, ο Μπερνς δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι οπαδοί της ΑΕΚ στο ημίχρονο μάζεψαν την πλειοψηφία των πανό λόγω της είδησης του θανάτου ενός οργανωμένου οπαδού τις προηγούμενες ημέρες.

52′ Ο Αμντούν βρέθηκε και πάλι σε καλή θέση αλλά το πλασέ του κατέληξε στην αγκαλιά του Σάχα.

50′ Πάσα του Βουτσίσεβιτς στον Αμντούν, πλασέ στα χέρια του Σάχα.

46′ ΓΚΟΛ  για την Καβάλα. Σέντρα Αμπντούν, ο Ονουάτσι έκανε την προβολή και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

46′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκέντσογλου και Σκόκο στη θέση των Πατσατζόγλου και Έντερ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Μονόλογος της Καβάλας στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, που άνοιξε το σκορ και έχασε κλασικές ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Φανερό πρόβλημα συνεννόησης στην άμυνα της ΑΕΚ, καθόλου δημιουργικότητα στο κέντρο και το μόνο που κατάφερε ήταν να δείξει σημεία ανάκαμψης από το 30′ μέχρι το 40′.

45+1′ Κάθετη πάσα για τον Ονουάτσι, ο οποίος προτιμά να τελειώσει μόνος του τη φάση αλλά ο Σάχα βγήκε έξω από τη μεγάλη περιοχή και τον πρόλαβε.

35′ Φάουλ του Λεονάρντο έδιωξε σε κόρνερ ο Γκαλίνοβιτς.

34′ Γύρισμα Λαγού, ο Έντερ έπιασε το σουτ στην κίνηση η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Αμντούν.

30′ Μακρινό σουτ του Αμπντούν, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Σάχα.

22′ Ο Βουτσίσεβιτς κάνει ότι θέλει στην άμυνα της ΑΕΚ. Ο Ονουάτσι έκανε τη σέντρα, μπερδεύτηκαν οι παίκτες των δύο ομάδων στο ύψος του πέναλτι, ο Βουτσίσεβιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια, επιχείρησε το πλασέ αλλά ο Σάχα έδιωξε σε κόρνερ.

14′ ΓΚΟΛ για την Καβάλα. Ο Αμπντούν έκανε τη σέντρα ο Βουτσίσεβιτς πήρε την κεφαλιά νικώντας το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ΑΕΚ και τον Σάχα.

1′ Τεράστια ευκαιρία για την Καβάλα. Ο Βουτσίσεβιτς βρέθηκε απέναντι στον Σάχα αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του πέρασε άουτ.

Σέντρα στον αγώνα.

Καβάλα: Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης (56′ Σιόντης), Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Καρντόσο, Αμπντούν, Ογκμπέτσε, Ντιέ, Ονουάτσι (91′ Αλεξάντροβιτς), Βουτσίτσεβιτς (75′ Βουτσίσεβιτς)

ΑΕΚ: Σάχα, Λαγός, Νασούτι, Γιάχιτς, Πατσατζόγλου (46′ Γκέντσογλου), Κάφες, Μάκος, Λεονάρντο (55′ Λυμπερόπουλος), Μπερνς, Έντερ (46′ Σκόκο), Μπλάνκο