ΤΕΛΙΚΟ: Λάρισα – Ολυμπιακός 0-1

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Στο +5 πήγε τη διαφορά ο πρωταθλητής χειμώνα, Ολυμπιακός μετά τη νίκη του επί της ΑΕΛ χάρη στο αυτογκόλ του Κατσιαρού στο 35′. Μεγάλη ένταση εντός γηπέδου.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5 λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Ο Αμπουχατζίρα στη θέση του Βελάσκο.

90′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας από τα αριστερά έπιασε το σουτ το οποίο πέρασε άουτ.

90′ Ο Γ. Παπαδόπουλος στη θέση του Φουστέρ.

84′ Ο Μοντέστο στη θέση του Ιμπαγάσα.

83′ Ο Γκέρεμι στη θέση του Σίμιτς.

82′ Ωραία σέντρα του Κατσιαρού, κεφαλιά του Κουζέν η οποία πέρασε άουτ.

80′ Λάθος διώξιμο από τον Βελάσκο, ο Φουστέρ μέσα στην περιοχή έκανε κάκιστο σουτ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

72′ Μετά από πεντάλεπτη διακοπή το ματς συνεχίζεται.

71′ Ο Φαλάγγας στη θέση του Μπλάζεκ.

70′ Κίτρινη στους Σίμιτς, Μιραλάς, Κατσιαρό.

68′ Ο Σπάθας έχει διακόψει προσωρινά το ματς.

66′ Οι οπαδοί της ΑΕΛ πετάνε αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Επεισόδιο μεταξύ του Ιμπαγάσα και ενός σεκιούριτι ο οποίος μπήκε στο γήπεδο και ζήτησε τα ρέστα από τον Τοροσίδη. Ο διεθνής μπακ είχε δεχτεί αντικείμενο.

65′ H Λάρισα έχει ανεβάσει την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς πάντως να έχει χάσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

61′ Ο Χολέμπας στη θέση του Ριέρα.

55′ Η ΑΕΛ φωνάζει για πέναλτι. Ο Μετίν τσίμπησε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Ουρτάδο έπεσε άτσαλα πάνω του αλλά ο Σπάθας που ήταν κοντά στη φάση δεν υπέδειξε την παράβαση.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσιαρό.

41′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Κουζέν μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά ο Πάρντο με τα πόδια έδιωξε.

35′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Μέλμπεργκ σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Κατσιαρό και κατέληξε στα δίχτυα.

31′ Σουτ του Ραούλ Μπράβο έδιωξε και πάλι ο Αμπάρης.

30′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μέλμπεργκ πήρε την κεφαλιά και πάνω στη γραμμή ο Αμπάρης έδιωξε εντυπωσιακά.

22′ Μακρινό άστοχο σουτ του Αβραάμ Παπαδόπουλου.

20′ Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας.

13′ Σουτ του Ζαϊρί, η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από την εστία του Αμπάρη.

10′ Σέντρα του Ραούλ Μπράβο, ο Μιραλάς πήρε την κεφαλιά η οποία κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

3′ Συνεχίζεται κανονικά το ματς.

2′ Προσωρινή διακοπή στον αγώνα για να καθαριστεί η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα που άναψαν οι φίλοι της ΑΕΛ.

Σέντρα στον αγώνα.

Λάρισα: Αμπάρης, Ταυλαρίδης, Σίμιτς (83′ Γκέρεμι), Κουζέν, Μετίν, Βελάσκο (90′ Αμπουχατζίρα), Κολοβέτσιος, Πούρι, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Μπλάζεκ (71′ Φαλάγγας).

Ολυμπιακός: Πάρντο, Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα (84′ Μοντέστο), Ζαϊρί, Μιραλάς, Ραούλ Μπράβο, Φουστέρ (90′ Γ. Παπαδόπουλος), Παπαδόπουλος Αβρ., Ουρτάδο, Τοροσίδης, Ριέρα (61′ Χολέμπας).

Διαιτητής: Σπάθας

– Το γήπεδο βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση αφού καθαρίστηκε από τα χιόνια που το είχαν καλύψει τις προηγούμενες ημέρες.

– Περίπου 16.000 φίλαθλοι της ΑΕΛ βρίσκονται στις εξέδρες.

– Ντεμπούτο για τον Γιορν Άντερσεν στον πάγκο της Λάρισας.