Τρίτη, 16 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Λετονία – Ελλάδα 1-1

ΦΩΤΟ EUΡΟΚΙΝΙSSI
Η Εθνική ήρθε ισόπαλη στη Ρίγα με την Λετονία 1-1 και “έπεσε” απ’ την πρώτη θέση του 6ου προκριματικού ομίλου, μετά και τη νίκη της Κροατίας επί του Ισραήλ.
Λήξη αγώνα

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

88′ Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη

87′ Άλλη μια ατομική ενέργεια του Σαμαρά, που μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό

86′ Κίτρινη κάρτα στον Λουκιανόβς

83′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ για την Εθνική, 1-1. Μετά την εκτέλεση κόρνερ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έπιασε το γυριστό σουτ και έκανε το 1-1 για την Ελλάδα

82′ Αλλαγή για την Λετονία. Ο Ζιγκάγιεβς στη θέση του Βισνιάκοφς

81′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Γεωργιάδης στη θέση του Μάκου

75′ Σουτ του Μανιάτη από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, η μπάλα στα χέρια του Βάνινς

72′ Σέντρα του Ζαραδούκα από τα αριστερά, η κεφαλιά του Λυμπερόπουλου πέρασε μόλις άουτ

71′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Μανιάτης στη θέση του βύντρα

67′ Αλλαγή για τη Λετονία. Ο Ρούντνεβς στη θέση του Βερπακόφσκις

Τελικό αποτέλεσμα, Κροατία – Ισραήλ 3-1

65′ Σέντρα του Βύντρα από τα δεξιά, η κεφαλιά του Σαμαρά πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Βάνινς

57΄Κίτρινη κάρτα στον Κρεούκλις

56′ Κίτρινη κάρτα στον Γ. Παπαδόπουλο. ο αμυντικός της Σάλκε δεν θα παίξει κόντρα στην Κροατία

49′ Μεγάλη στιγμή για την Εθνική. Ο Λυμπερόπουλος βρήκε -με κεφαλιά- μέσα στην περιοχή και σε πλάγια δεξιά θέση τον Σαλπιγγίδη, αλλά το σουτ του επιθετικού του ΠΑΟΚ πέρασε λίγο πάνω απ΄τα δοκάρια του Βένινς

Έναρξη δευτέρου μέρους

46′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Τζιόλης στη θέση του Φετφατζίδη

Στο 57′ η Κροατία νικάει με 3-1. Με δέκα παίκτες συνεχίζει το ισραήλ, μετά την αποβολή του Μπεν Χαΐμ

Ημίχρονο στη Ρίγα

46′ Κίτρινη κάρτα στον Ζαραδούκα

Με 2-1 οι Κροάτες προηγούνται του Ισραήλ

42′ Κίτρινη κάρτα στον Λάιζανς

39′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη, ο Μάκος έκανε το σουτ, ο Βανίνς έδιωξε, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος προσπάθησε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

38′ Στην αντεπίθεση, ο Σαμαράς προσπάθησε να τα κάνει όλα μόνος του, όμως το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Κροατία ισοφάρισε 1-1 με τον Μόντριτς

34′ Ο Φετφατζίδης έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής του Βάνινς και από πλάγια δεξιά θέση, αλλά η μπάλα πήγε συρτά στην αγκαλιά του Λετονού κίπερ

31′ μακρινό σουτ του καραγκούνη, η μπάλα πάνω στο Βάνινς

30′ Μεγάλη φάση για τους Λετονούς, αλλά ο Σηφάκης έδιωσε με υπερένταση

Έπεσε ο ρυθμός της Εθνικής μετά το γκολ. Κακή ανάπτηξη, την ώρα που οι Λετονοί προσπαθούν να αμυνθούν έξυπνα και να χτυπήσουν με πρισπάθειες από τα πλάγια

23΄Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κάουνας, η μπάλα πέρασε κοντά στα δοκάρια του Σηφάκη, ο οποίος πάντως δεν ανησύχησε

22′ μακρινό σουτ του Λυμπερόπουλου, η μπάλα οπέρασε πολύ ψηλά άουτ

19′ ΓΚΟΛ για την Λετονία, 1-0. Μετά από όμορφη προσπάθεια του Βερπακόφσκις, και λάθος της ελληνικής άμυνας η μπάλα έφτασε στον Κάουνας, που με πλασέ άνοιξε το σκορ

16′ Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Βάνινς έδιωξε σε κόρνερ

Κροατία – Ισραήλ 0-1 λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια

13′ Μετά από πολύ όμορφη προσπάθεια ο Σαμαράς μπήκε στην περιοχή των Λετονών, έβγαλε τη χαμηλή σέντρα, αλλά το σουτ του Σαλπιγγίδη πέρασε ελάχιστα πάνω απ’ τα δοκάρια του Βάνινς

Κερδίζει συνεχώς μέτρα στον αγωνιστικό χώρο η Εθνική

7′ Γυριστό σουτ του Σαλπιγγίδη, μέσα απ’ την περιοχή και πλάγια δεξιά θέση, ο Ιβάνοφς απομάκρυνε

4′ Μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ και αδράνεια της άμυνας της Εθνικής ο Λάιζανς βρήκε τον Βερπακόφσκις μέσα στην περιοχή, αλλά ο επιθετικός των Λετονών δεν βρήκε σωστά την μπάλα, που έφτασε εύκολα στον Σηφάκη

3′ Πρώτο σουτ του αγώνα από τον φετφατζίδη, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

1′ Έναρξη αγώνα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Λετονία (Στάρκοβς): Βάνινς, Μίχατζουκς, Κλάβα, Κριάουκλις, Φέρτοβς, Ιρβάνοβς, Λάιζανς, Τσάουνα, Βερπακόφσκις, Βίσνακοβς, Λουκιάνοβς

Ελλάδα (Σάντος):Σηφάκης, Βύντρα, Ζαραδούκας, Παπασταθόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Μάκος, Καραγκούνης, Φετφατζίδης, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης, Λυμπερόπουλος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στάνισλαβ Τοντόροφ (Βουλγαρία)
ΒΟΗΘΟΙ: Ιβάν Βάλτσεφ, Ίβο Κόλεφ (Βουλγαρία)

Μάλτα 0 (3-16), σε 6 αγ.

Να θυμίσουμε πως στον πρώτο αγώνα που είχε διεξαχθεί στο “Γ. καραϊσκάκης” η Εθνική είχε επικρατήσει με 1-0.